КултураНовини

Министерство на културата спря обществена поръка за нови фестивали

Културните организации се обявиха срещу идеята да се правят нови фестивали с европейски пари, които биха били конкуренция на сегашните

Министерството на културата спря временно обявената на 7 февруари обществена поръчка за организиране и провеждане на нови културни фестивали. Това става след като над 80 културни организации и организатори на фестивали алармираха, че текстовете в съдържанието на обществената поръчка показват непознаване на структурата на фестивалите. Освен това в него били открити над 100 правописни грешки, съобщи Дарик радио.

Според културните организации не е ясно защо се правят нови фестивали с европейски пари, които биха били конкуренция на сегашните фестивали, вместо да се подкрепят вече съществуващите фестивали в България.

От министерството обяснха, че изрично изискване на Управляващия орган на Програмата и на ЕС е да не се финансират фестивали, които досега са получавали средства от държавата, от общините, от Европейския съюз и от други източници, както и да не са с комерсиална цел.  Стремежът бе да са на места с потенциал за привличане на български и чужди туристи, да допълват регионалният туристически продукт, да помогнат за възстановяване като туристически дестинации места, имащи подобни традиции в миналото и да са свързани с региони, в които има достатъчно места за настаняване, но липсва допълващ местен културен събитиен продукт. 

Зам.-министър Митко Тодоров съобщи, че до момента още няма яснота или точна информация какъв точно икономически ефект има от сега съществуващите фестивали у нас – заетост, приходи и т.н. „Затова ние направихме работна група съвместно с експерти от Националния статистически институт и от неправителствения сектор със задачата да се проучи икономическият ефект от сега съществуващите фестивали”, допълни Тодоров.

„Може би в обществената поръчка трябваше да конкретизираме, че това са не точно фестивали, а става дума за събития, насочени към развитието на туристическите дестинации и на регионите. Целта на тази оперативна програма е да развием някои региони в България, които в момента са слабо застъпени като туристически дестинации. Ако фестивалите бъдат направени добре, те ще получат и своята устойчивост, тъй като ще имат право да кандидатстват и за следващите програмни периоди, след което организаторите ще могат да разчитат и на други източници за финансиране, както и на донорски програми. Убеден съм, че тези средства от ЕС трябва да бъдат усвоени и ползата от тях ще бъде налице. Смятам, че по-важното е, че сме извоювали тези средства, а някои дребни несъвършенства ще бъдат коригирани, като прецизираме формулировките”, подчерта зам.-министър Митко Тодоров. 

 

Основната цел на схемата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ е организиране на събития с регионален и национален обхват и въздействие, допринасящи за развитието на устойчив културен туризъм, разнообразяване на туристическото предлагане и увеличаване на ползите от туризма. Това са фестивали, ориентирани към туризма, докато повечето досега съществуващи фестивали са ориентирани към конкретни публики в сферата на културата. Предложените дейности следваше да се вписват в рамката на Концепцията за развитието на българската култура, Националната стратегия за развитие на туризма в България за периода 2009 – 2013 г., както и Стратегическия план за развитие на културния туризъм в България – 2009 г.

Окончателният вариант на обществената поръчка ще бъде подготвен скоро – след дискусии с участието на експерти от институциите и от неправителствения сектор, съобщават от културното министерство. В текстовете няма да фигурира изразът „Европейска столица на културата – 2019”, ще се използва понятието събитие, а не фестивал, защото няма единство за смисъла, който се влага в него. „Според доминиращото мнение фестивалите се правят от професионалисти, докато по обществената поръчка могат да кандидатстват всички желаещи, включително непрофесионалисти в областта на културата и изкуството”, обясни зам.-министър Тодоров.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *