Предвижда се ЕК да отпусне отделен бюджет за аквакултурите
До момента по отношение на рибарството и аквакултурите България е усвоила 13% от европейските пари
Ще има отделен бюджетен ред в областта на аквакултурите и е предвидено увеличение във финансирането за малките риболовни съдове – до 75%, а не до 50% както беше предвидено досега. Ще има допълнително финансиране от фонд морско дело и за пристанищата. Това заяви еврокомисарят по морско дело и рибарство Мария Даманаки след среща със земеделския министър Мирослав Найденов.
До момента по отношение на рибарството и аквакултурите България е усвоила 13% от европейските пари, а 32,4% са договрирани, стана ясно след срещата.
Основната цел, която преследват реформите на ЕК по отношение на рибарството и аквакултурите е устойчивостта на улова и рибните запаси, заяви Даманики. Свръхуловът и нелегалният улов са проблеми, които трябва да бъдат решени. По думите ѝ вече е постигнат известен напредък в това отношение благодарение на сътрудничеството между държавите членки и ЕК.
Засилването на това сътрудничество ще бъде и основна цел на Комисията по отношение на рибарството и морското дело. Затова средствата от европейските фондове ще бъдат използвани за модернизация за средствата за контрол на държаните членки, увери тя.
„Ще направим всичко възможно да се повиши степента на усвояване на средствата“, увери тя. Ще бъде направено и всичко възможно да се подобри сътрудничеството между България, Румъния и Турция в Черно море, ще бъде организирана и съвместна конференция за бъдещето на Черно море, на която ще присъстват България и Румъния, но еврокомисарят не уточни кога ще се проведе тя.