Дунавската стратегия може да помогне за развитие на Северозапада
ЕК дава за развитие на Дунавския регион 100 милиарда евро, осигурени от различни финансови източници.
Дунавската стратегия е инструментът, чрез който най-бедният регион в Европа – Северозападният регион на България, ще може да излезе от дъното на тази класация и е възможност за преодоляване на различията за регионите в Северна България.
Около това становище се обединиха евродепутатът Мария Неделчева (ГЕРБ/ЕНП) и председателят на парламентарната Комисия по регионалната политика и местното самоуправление Любен Татарски, съобщава БТА.
Стратегията дава финансови възможности да се търсят съвместни и координирани действия за решаването на тези проблеми. Поради тази причина и на базата на стотиците подготвени проекти във всички страни по Дунав, документът вече е известен и под името „Стратегията на трите „да“ – да на новите идеи, да на общите действия и да на по-доброто използване на финансовите средства на ЕС, коментира Неделчева.
Страните по поречието на Дунав оформят така наречения „макрорегион Дунав“. В неговите рамки те имат възможност чрез европейско финансиране да реализират различни проекти в областта на регионалното развитие, инфраструктурните обекти, развитието на образованието, културата, туризма и борбата с организираната престъпност и корупцията, каза евродепутатът, цитирана от Крос.
„Европейската комисия дава за развитие на Дунавския регион 100 милиарда евро, които са осигурени от различни финансови източници. Това е уникален шанс например за съживяването на икономически най-изостаналия и беден регион в ЕС – Северозападна България. Средствата, които се дават по стратегията, целят не само решаването на конкретни проблеми, но и гарантирането на устойчиво развитие на регионите.Голяма чест за страната ни е също, че в рамките на Дунавската стратегия България и Румъния ще координират развитието на проектите в сферата на туризма и културата, а заедно с Германия ще имаме възможност да координираме проектите в сферата на борбата с организираната престъпност и корупцията“, коментира още евродепутатът от ГЕРБ Мария Неделчева. Тя подчерта още, че е логично голяма част от проектите на България да бъдат реализирани съвместно с Румъния, но Еврокомисията ще насърчава и проекти със страни от цялото поречие на Дунав, защото целта на Стратегията е да се създадат по-широки връзки в целия макрорегион, които надскачат трансграничното сътрудничество.
Дунавската стратегия ще даде и възможност в разработването на проекти и финансирането им да участват и страни, които не са членки на ЕС, но попадат в Дунавския регион. В рамките на стратегията могат да разработват проекти 8 държави-членки на ЕС и шесте държави-нечленки – Хърватия, Босна и Херцеговина, Черна гора, Украйна и Молдова.
Мария Неделчева обяви и началото на обществен дебат „Дунавската стратегия – възможност да градим регионите в Европа“, който ще се състои през следващата една година. В рамките му се предвижда да има обществени дискусии всеки месец в различен български град по реката, на които да се откроят значимите за хората проекти. Първата конференция ще е в Силистра на 16 май.