Институтът на ЕИБ подпомага университетски изследвания
Университетски катедри или на научноизследователски центрове могат да получат до 100 000 евро финансиране
Институтът на Европейската инвестиционна банка предлага три нови възможности за финансово подпомагане посредством Програмата на ЕИБ за финансиране на университетските изследвания. Тя се състои от три отделни програми:
– EIBURS – Програма на ЕИБ за финансиране на университетски изследвания;
– STAREBEI (STAges de REcherche BEI) – Изследователски стажове на ЕИБ, Програма за финансиране на млади изследователи, които работят по съвместни проекти на ЕИБ и университетите;
– Университетски мрежи на ЕИБ – Механизъм за сътрудничество с университетските мрежи, чиито характеристики биха могли да допринесат в особена степен за постигане целите на Групата на ЕИБ.
EIBURS осигурява безвъзмездна помощ на университетски изследователски центрове, които работят по научни теми и в области от особен интерес за банката. На конкурсни начала, ЕИБ предоставя средства в размер до 100 000 евро годишно за срок от 3 години. Тази помощ се предоставя на заинтересованите университетски катедри или на научноизследователски центрове, които са асоциирани към университети в Европейския съюз, в страни-кандидати или в страни потенциални кандидати за членство в ЕС. Те трябва да имат признати постижения в избрани от ЕИБ области, получавайки по този начин възможност да разширят съответната дейност. В случай, че предложението бъде одобрено, се очакват различни резултати (изследователска дейност, провеждане на курсове и семинари, изграждане на мрежи, разгласяване на резултатите и др.), които ще бъдат предмет на договор с банката.
През академичната 2012-2013 г. програмата EIBURS избра три нови насоки за научни изследвания
– измерване на ефекта извън финансовата възвращаемост – целта на проекта е да изследва начините за измерване и представяне на социалния ефект. Той трябва да бъде постигнат от инвестиционна дейност в сферата на социалното предприемачество, основаните на устойчиво развитие делови модели и микрофинансирането. Очаква се изследването да посочи начини за включване на целите на социалното и/или екологично въздействие при вземането на инвестиционни решения от провеждащи политиката инвеститори.
– Финансова грамотност – очакванията са да се създаде изследователска програма за критичен преглед на съществуващите инициативи. Целта е да бъдат установени факторите на успеха и най-добри практики. За тази цел могат да бъдат използвани алтернативни методологии за оценка на въздействието от такива инициативи като иконометрични техники и модели за оценка на въздействието. Освен това, трябва да се извърши анализ на съответствието за определени страни от ЕС.
– Анализ на полезността на инвестициите в сектора на научноизследователската, развойната и иновационна дейност – целта е да се разработи изследователска програма за обзор на съществуващите методологии и за прогнозиране на нуждата от инфраструктурни инвестиции. Той трябва да разработи и единна методика за прогнозиране на инвестиционните ползи и разходи за ползване от банката и от други субекти (най-вече кандидатстващи с проекти). Тъй като проучването е тригодишно, кандидатите са приканени да предложат срокове за представяне на междинни резултати.
Предложенията трябва да бъдат изпратени на английски или френски език.
Крайният срок за представяне на предложения е 14 септември 2012 г. Представените след тази дата предложения, няма да бъдат разглеждани.
Предложенията трябва да се изпращат на адрес universities@eib.org и на хартиен носител:
EIB Institute
98-100, boulevard Konrad Adenauer
2950 Luxembourg
LUXEMBOURG
На вниманието на г-жа Луиза Ферейра (Luísa FERREIRA), координатор.
За по-изчерпателна информация относно процедурата за подбор на EIBURS и за другите програми и механизми, вижте тук.
Пълния текст на поканата можете да видите и изтеглите от тук.