Новата регионална политика
На европейско ниво започват преговорите за регионалната политика в следващия програмен период 2014 – 2020 г.
В дълга шестчасова сесия евродепутати от регионалната комисия подкрепиха регламент, който ще промени начина на разпределение на средствата по регионалната политика в периода 2014-2020 съобщава Euractiv.
Регионалната политика на ЕС, известна още и като кохезионна, , заедно с общата селскостопанска политика са двете политики, които поглъщат почти целия бюджет на ЕС. Европейската комисия предлага в следващия седемгодишен програмен период към развитието на регионите да бъдат насочени 336 милиарда евро.
Преговорите по тази политика са изключително сложни тъй като освен трите важни институции, свързани със законодателния процес в ЕС – Комисията, Съвета и Европейския парламент, участват още и различни неформални асоциации и лобисти.
Двамата евродепутати, които изготвиха резолюцията на ЕП Ламбер ван Нистелрой и Констанци Крел са успели да приложат над 3000 поправи в предложението на ЕК, което се състои от 100 члена.
Цел на регионалната политика в новия период ще бъде възвръщането на икономическия растеж в ЕС. С цел преодоляване на икономическата криза са предвидени нови инструменти, които засягат всички региони, а не само за най-бедните.
Евродепутатите са отхвърлили енергийно предложение на полския представител на ЕП Ян Олбрихт. Олбрихт е предложил със средства на регионалната политика да бъдат използвани за изграждането и модернизация на мрежи за разпространение на електричество, нефт и природен газ, както и разширяването на инфраструктурата за втечнен газ.
Верен на предпочитанията си за зелено развитие, ЕП желае 12 % от средствата по кохезионната политика да отиват за проекти, които са благоприятни за околната среда. Енергийната ефективност на сградите ще бъде висш приоритет. По-бедните региони ще трябва да използват най-малко 6 % от средствата по Европейския фонд за регионално развитие за зелени проекти, докато за по-богатите региони нормата ще бъде 20 %.
Евродепутатите искат по-голяма гъвкавост в начина, по който държавите управляват европейските фондове. Това може да стане само, след демонстрирана по-висока отчетност и ефикасност на национално ниво. Как това предложение ще се осъществи на практика предстои да разберем.
За по-богатите региони са предвидени тематични цели, по които да бъдат изразходване 80% от регионалните средства. Това са развитието на науката и иновациите; повишаване на конкурентоспособността на малките и средните предприятия, както и подкрепата на селскостопанския сектор и риболовството; подкрепа на прехода към икономика с по-ниски въглеродни емисии, както на устойчивия транспорт. Тези цели не важат в тази степен за по-бедните региони, като процентите на задължителни разходи по тематичните цели спадат до 60 и 50 % от всички средства.
На 24 юли 2012 г. Съветът по общи въпрос ще обсъди многогодишната финансова рамка.
Според чл. 312 от Договора за функциониране на ЕС Съветът с единодушие приема регламент за средствата по многогодишната финансова рамка след одобрението на ЕП.
Редактор: Добрин Станев