Зелената политика заплашва с деиндустриализация ЕС
Европа трябва да съхрани индустриалното си производство, казва еврокомисар
Политиките към намаляване на въглеродните емисии не трябва да изпускат от поглед необходимостта от запазване на индустриалната основа на ЕС, каза европейският комисар по енергетиката, Гюнтер Йотингер, цитиран от Ройтерс.
„Европа трябва да се замисли за това да добави четвърта цел към енергийните цели 20-20-20” пише комисар Йотингер за немския бизнес вестник „Ханделсблат”.
Според целите 20-20-20 ЕС трябва да добива 20 % от енергията си от възобновяеми източници, да направи икономиката си с 20 % по-енергоефективна и да намали емисиите на въглероден диоксид с 20 % от нивата си през 1990 г. до 2020 г.
Комисар Йотингер е на мнение, че ЕС трябва да запише като цел и 20 % от БВП да принадлежи на индустрията. Делът на индустрията се е свил от 22 % през 2000 г. до 18 % през 2010 г. Освен това комисарят заяви, че Европа е твърде зависима от внос на енергийни източници. В Европа газта в по-голямата си част идва от Русия, а нефтът – от Близкия изток. ЕС трябва да устои на световната конкуренция. Например в САЩ цените на газта са тръгнали рязко надолу, не без важната роля на увеличения добив на шистов газ.
Йотингер каза, че значението на електричеството ще нарасне, като това ще се дължи на увеличеното му използване в транспорта. Европа се нуждае от политика, която да наблегне на сигурността на доставките и ниската цена на енергията, като важен икономически фактор в световен мащаб.
Комисарят, който е германец по произход, изрази загриженост за прекомерното поскъпване на електрическата енергия в Германия, където субсидиите за бързо разрастващите се зелени алтернативни източници, са в тежест на индустрията и домакинствата. Правителството в Берлин вече преосмисля политиката си по отношение на слънчевата енергия.
Министърът на околната среда Петер Алтмайер заяви пред вестник „Билд ам Зонтаг”, че е скептичен относно завоя на 180 градуса в германската енергийна политика след трагедията в японската ядрена централа във Фукушима. Тогава канцлерът Меркел обави, че Германия ще се откаже напълно от ядрената енергия. Алтмайер се съмнява, че страната може да постигне и намаление на потреблението с 10 % до 2020 г., което е и цел на правителството редом с бързото извеждане от експлоатация на ядрените мощности в страната.
Редактор: Добрин Станев