НовиниТранспорт

ЕК събира идеи как да помагаме на пострадали в чужбина

Проучването ще продължи до 19 ноември

 

Европейската комисия стартира обществена консултация с цел оказване на помощ на пострадалите при трансгранични пътнотранспортни произшествия, които в момента вероятно се сблъскват с трудности поради различните срокове за подаване на искове за обезщетение за нанесени вреди в случай на произшествие в чужбина в рамките на ЕС. Консултацията ще продължи до 19 ноември.

 

Според заместник-председателят и еврокомисар по правосъдието Вивиан Рединг всяка година в ЕС стават около 1 милион пътнотранспортни произшествия, като в някои от тях неизбежно са въвлечени посетители от други страни от ЕС. 

Различните национални разпоредби създават объркване у пострадалите, които може да пропуснат понякога кратките срокове и изобщо да не получат обезщетение. Целта на консултацията е да се добие по-добра представа за мащаба на проблема и да се оценят потенциалните решения. Възможните решения, които се разглеждат по време на обществената консултация, варират от подобряване на информираността на пострадалите при трансгранични пътно-транспортни произшествия до хармонизиране на преклузивните и давностните срокове (сроковете за завеждане на съдебно дело за нанесени вреди вследствие на произшествие).

Европейските пътници, които са жертва на пътно произшествие в друга страна от ЕС, могат да предявят иск за обезщетение за вредите, които са претърпели при произшествието. Всяка страна от ЕС има различни процедурни правила за исковете за обезщетение, с големи разлики между националните разпоредби относно сроковете за предявяване на иск, които могат да варират от 1 до 10 години. Посетителите от други държави членки е малко вероятно да са запознати с тези разпоредби, което създава проблеми по отношение на достъпа до правосъдие за пострадалите.

В някои случаи за пострадалите има дори опасност да не получат обезщетение за нанесените им вреди поради особено късите преклузивни или давностни срокове, приложими в страната от ЕС, където е станало произшествието. Пътниците освен това може да не са запознати с момента на започване или с възможностите за прекратяване на тези преклузивни и давностни срокове.

 

Целта на консултацията е да се добие по-добра представа за мащаба на проблема и да се оценят потенциалните решения. Инициативата съвпада с по-общите усилия на Комисията да помогне на жертвите на престъпления в ЕС и следва неотдавнашното одобрение, което Европейският парламент и Съветът дадоха по предложението на Комисията относно минималните права на жертвите на престъпления.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *