Колко чиста е морската вода?
96.6% от крайбрежните води у нас покриват минималните изисквания за чистота на ЕС
Според Европейската агенция за околна среда почти навсякъде в ЕС водата е достатъчно чиста за къпане.
Най-хубава е водата в: Кипър, Хърватия, Малта и Гърция, където над 90 % от всички места за къпане са оценени като „отлични“.
Най-лоши са резултатите на Нидерландия, България, Латвия, Люксембург и Белгия.
В България през 2011 г. 96.6% от крайбрежните води успяват да покрият минималните изисквания за качество на ЕС, което е 3.4 процентни пункта по-малко от предходната година. През 2011 г. 3 места за къпане (Попски плаж; Варна – офицерски плаж и Златни пясъци ПСОВ) не са отговорили на изискванията за често срещаната бактерия Escherichia coli, за разлика от 2010 г., когато всички места отговарят на изискванията.
Изследването сочи, че от 1990 г. насам общото качество на водата за къпане в ЕС постоянно се подобрява. Броят на местата за къпане по крайбрежието, които не отговарят на изискванията на ЕС, е спаднал от 9,2 % през 1990 г. до 1,5 % през 2011 г. Вътрешноконтиненталните места за къпане, които не отговарят на изискванията, са намалели от 11,9 % през 1990 г. до 2,4 % през 2011 г. – едно от най-ниските равнища към днешна дата.
Проблем за качеството на нашите крайбрежни води остава липсата на пречиствателни станции в големи курортни градове и селища. В Созопол сега започва проект по ОП „Околна среда”, който трябва да обнови водопроводната мрежа и да изгради пречиствателна станция. Други пречиствателни станции, които се планират са за курортите Несебър, Слънчев бряг и Равда. Златни пясъци ще има пречиствателна станция най-рано през 2014 г.
Ако искате да видите качеството на водата във вашия плаж, можете да го направите тук.
Редактор: Добрин Станев