ЕС призовава заетостта и социалното приобщаване да се превърнат в основен приоритет за младежта
Безработицата сред младите хора на възраст между 15 и 24 години в ЕС е скочила с 50 % от началото на кризата
Заетостта, социалното приобщаване и здравето и благоденствието на младите хора да се превърнат в основни приоритети на европейската политика за младежта, а държавите членки трябва да полагат повече усилия за подкрепа на младите хора, които са най-силно засегнати от икономическата криза. Това прозовава докладът за младежта в ЕС, който беше публикуван вчера.
Безработицата сред младите хора на възраст между 15 и 24 години в ЕС е скочила с 50 % от началото на кризата, от средно 15 % през февруари 2008 г. до 22,5 % през юли тази година. Според последните данни, публикувани от Евростат миналата седмица, най-високи проценти са отбелязани в Гърция (53,8 %) и Испания (52,9 %). В ЕС над 30 % от младите безработни са били без работа за повече от година.
В доклада се посочва, че почти всички държави членки прилагат стратегията на ЕС за младежта, която има за цел създаването на повече и по-добри възможности за младите хора и насърчаването на активното гражданско участие, социалното приобщаване и солидарността. От публикуването на предходния доклад през 2009 г. насам, държавите членки са укрепили инициативите в областта на образованието, заетостта и предприемачеството, насочени към младите хора. Нивото на участие на младите хора в сдружения и социални движения е останало високо.
Централна роля в новата стратегия на ЕС за младежт ще играе „Еразъм за всички“, предложената нова програма за образованието, обучението и младежта за периода 2014—2020 г. Тя предвижда значително увеличение на финансирането, което ще даде възможност до 5 милиона души да получат безвъзмездни средства от ЕС за учене, обучение или доброволческа дейност в чужбина, т.е. почти два пъти повече в сравнение със сега, по линия на програмите за периода 2007—2013 г.
Стратегията на ЕС за младежта (2010—2018 г.) бе приета от Съвета на 27 ноември 2009 г. Тя цели 1) създаването на повече и по-добри възможности за младите хора и 2) насърчаването на активното гражданско участие, социалното приобщаване и солидарността. Стратегията обхваща деветгодишен период и е подразделена на три цикъла. Към края на всеки цикъл се изготвя доклад за младежта в ЕС, в който се прави оценка на резултатите и се предлагат нови приоритети за следващия тригодишен цикъл. Ако бъдат приети от Съвета, новите приоритети ще се прилагат от периода 2013—2015 г.
Приоритетите и препоръките в рамките на стратегията на ЕС за младежта се подкрепят от програма „Младежта в движение“, която финансира възможности за учене в чужбина на младите хора, младите работници и младежките организации. В съответствие със стратегията тя насърчава гражданското участие и солидарността между младите хора и им дава възможност да придобият умения посредством младежка заетост, доброволческа дейност и гражданско участие. През 2011 г. от нея са се възползвали 185 000 участници, спрямо 111 000-те, взели участие в нея в годината на създаването ѝ, 2007 г.
Усилията за подобряване на пригодността за заетост, учебната мобилност и участието на младите хора се подкрепят от настоящата програма „Учене през целия живот“, в това число „Еразъм“ и „Леонардо да Винчи“. В периода 2012—2013 г. Комисията ще финансира 280 000 стажа в рамките на тези програми, насочени към студентите във висшето и професионалното образование, като част от кампанията „We Mean Business“.