Американският научен център в София и музеят „Фийлд” в Чикаго обявяват четири конкурса за 2013 година
Американският научен център в София (ARCS) и музеят „Фийлд” в Чикаго обявяват четири конкурса за 2013 година за финансиране в областта на археологията, антропологията и музейното развитие. Конкурсите се осъществяват с подкрепата на Фондация Америка за България.
Програмата насърчава международното сътрудничество на учени от България, САЩ, както и от други държави, особено от Балканския полуостров.
Тя финансира археологически и биоархеологически изследвания, включително теренна, музейна и лабораторна работа. Стимулират се проучвания на изследователи, които експлоатират и разработват иновативни аналитични методи и биха допринесли за развитието на научните изследвания, свързани с човешкото минало. Насърчават се проекти, които предоставят възможности за обучение на студенти и докторанти.
По Програма за международно сътрудничество в областта на археологията и биоархеологията (ICAB) българският кандидат по проекта трябва да има магистърска или докторска степен и да владее отлично английски език и да работи на постоянен договор в български изследователски институт, музей или университет.
По
Програмата за сътрудничество в областта на атрополгическите и археологическите изследвания с висок риск (НRAR) кандидатите трябва да имат докторска степен от акредитирана академична институция. Българският директор по проекта трябва да има окторска степен от акредитирана научна институция и да работи на постоянен договор в български изследователски институт, музей или университет.
Постдокторантската специализация на фондацията е предназначена за учени, които скоро са защитили докторската си степен по археология или биоархеология да проведат изследване във природонаучния музей
„Фийлд” в Чикаго, САЩ. Особено се окуражават проекти, които експлотират и развиват иновативни аналитични методи, които биха позволили да напреднат изследванията на човешкото минало. По време на тази академична година специализантът ще има възможност да завърши докрай своето постдокторско изследване, което би трябвало да се появи под формата на основни публикации. За предпочитане е стипендиантът да е
български гражданин, който е защитил своята докторска степен в рамките на последните десет години и възнамерява да продължи своята научна кариера в България. Учени от други нации, чието поле на изследване се намира в България и на Балканите са също поканени да кандидатстват. Предвидена е заплата от 40 000 долара за една академична година, осигуровки и допълнителни 2 000 долара за изследователски цели.
По Програмата за опазване на археологическите обекти, консервация и музейно развитие кандидатът трябва да има магистърска или докторска степен и да работи на постоянен договор в български изследователски институт, музей или университет.
Повече за условията за кандидатстване и информация за програмите може да намерите тук.