ЕС прие директивата за енергийна ефективност
Според докладчиците намаляването на потреблението на енергия с 20% може да доведе до спестявания в ЕС в размер на 50 млрд. евро годишно
Държавите членки на ЕС са задължени да реновират годишно 3% от площта на „отоплените и/или климатизирани сгради, които са собственост на или са обитавани от централното правителство“ (всички административни отдели, чиито отговорности покриват цялата територия на държавата членка). Това са част от изискванията, които влизат в сила с новата директива за енергийна ефективност, одобрена в пленарната зала днес. Документът въвежда задължителни мерки за спестяване на енергия, като ремонти на обществени сгради, схеми за спестяване на енергия от енергийните компании и енергийни одити за всички големи предприятия.
Намаляването на потреблението на енергия с 20% може да доведе до спестявания в ЕС в размер на 50 млрд. евро годишно, показват изчисленията. Директивата беше приета с 632 гласа „за“, 25 „против“ и 19 „въздържал се“.
Обществени сгради
Новите правила за 3% реновация ще обхващат сградите с „обща използваема разгъната площ“ от повече от 500 м², а от юли 2015 г. — и тези с площ от над 250 м². Въпреки това, държавите членки ще могат да използват алтернативни начини за постигане на еквивалентни икономии на енергия.
Схеми за спестяване за енергийните предприятия
Енергийните компании, които попадат в обхвата на директивата, ще трябва да постигнат „кумулативни спестявания от крайното потребление на енергия“ до 2020 година. Спестяванията следва да са най малкото равностойни на постигането на спестявания в размер от 1,5% върху размера на годишните продажби към крайни клиенти за всяка година от 2014 г. до 2020 година.
Енергията, използвана в сектора на транспорта, може да бъде изключена, при условие че бъдат създадени алтернативни начини за постигане на еквивалентни икономии на енергия.
Енергийни одити
От всички големи предприятия ще се изисква да преминат енергиен одит. Тези одити ще трябва да започнат в рамките на три години от влизането на директивата в сила и ще трябва да се провеждат на всеки четири години от квалифицирани и акредитирани експерти. Малки и средни предприятия (МСП) ще бъдат изключени от това задължение.
Финансови инструменти
Директивата включва и специални разпоредби за създаване на инструменти за финансиране на мерките за енергийна ефективност. Държавите членки ще трябва да подпомогнат създаването на подобни инструменти или да използват вече съществуващите.
Новата Директива ще влезе в сила 20 дни след публикуването в Официален вестник на ЕС. Държавите членки ще разполагат с 18 месеца, за да я транспонират в националното си законодателство.
Подробностите за всички мерки може да намерите тук.