Евросредствата да се използват за интелигентни инвестиции
Според президентът Плевнелиев Дунавската стратегия е един от смислените инструменти за растеж
Средствата по Кохезионната политика на Европейския съюз трябва не просто да се разпределят и да бъдат харчени, а да бъдат използвани за интелигентни инвестиции. Това каза президентът Росен Плевнелиев на дискусия в представителството на Европейската комисия във Виена. За целта обаче е много важно да има стратегическо планиране и приоритети, подчерта президентът и припомни пред участниците във форума работата на страната ни по дългосрочната стратегия „България 2020“.
Според Плевнелиев Европа трябва да има смислени инструменти за растеж, а един от тях е Дунавската стратегия за прилагане на общи политики на регионално ниво. Дунавското пространство създава възможности за стопански, социален и културен обмен, каза президентът и даде висока оценка на австрийската инициатива.
Държавният глава подчерта, че развитието и сътрудничеството на регионите е бъдещето на Европа. „Всеки регион трябва да се развива на базата на своите способности и само чрез Кохезионната политика може да се достигне до успешни стопански и териториални решения на регионите“, смята президентът. Сред най-важните задачи, които стоят пред ЕС в момента, е преодоляването на дълговата криза. Много е важно обаче да се вярва във възможностите на Съюза да действа и да отговаря на всякакви кризи, беше подчертано по време на дискусията.
Голяма част от проблемите, свързани с дълговата криза, са национални проблеми и трябва да се решават на национално ниво. Необходима е национална отговорност – за финансова дисциплина, за структурни реформи, за политики за растеж и политики за развитие на Европа.
Липсата на структурни реформи в някои страни доведоха до трудностите в сегашния момент, коментира президентът.
Според Росен Плевнелиев „кой, колко, кога, как и къде – това са въпросите, които трябва да получат отговор по националните приоритети не само в България, но и в цяла Европа“. „Няма гаранция, че правилните решения ще бъдат взети, но в една среда на интензивна конкуренция едно погрешно решение може да бъде много по-добро от липсата на каквото и да било решение“, посочи българският държавен глава.
Най-простото средство за преодоляване на изходите от кризата, са намаляването на разходите за бизнеса и по-голямата ефективност на държавната администрация чрез изграждане на електронно правителство, каза още Росен Плевнелиев.
Президентът изрази задоволство от планираното през 2013 г. увеличение на доходите в България, но подчерта, че то трябва да се основава на реално произведеното, а не чрез трупане на нов дълг. По думите му, финансовата и икономическата стабилност са важна предпоставка за привличането на нови инвестиции.
За 2012 г. спрямо предходната година инвестициите в България са се удвоили. Имаме още много проблеми, но посоката е правилна, обобщи Росен Плевнелиев.