НовиниУслуги

ОПАК дава 1 млн. лв за оптимизиране използването на публичните ресурси чрез ПЧП

По процедура „Администрацията – партньор на бизнеса” може да кандидатства Министерство на финансите

Облекчаване на администрацията от функции и задачи, които могат да бъдат изпълнявани от частния сектор, използване ресурсите и опита на частния сектор при предоставянето на услуги, както и при изграждането, експлоатацията и управлението на инфраструктурни проекти чрез активното прилагане на Публично частното партньорство. Това са част от целите, които си поставя новата процедура „Администрацията – партньор на бизнеса” на ОП „Административен капацитет“. 

Бюджетът по нея е 1 000 000 лв, а бенефициент е Министерството на финансите. 

Допустими дейности по процедурата са:
– Разработване на анализи, провеждане на проучвания, изследвания, оценки (например анализи на функции и дейности на администрацията, за да се прецени кои от тях могат да се изпълняват от частния сектор и СГО);
– Разработване на нови подзаконови нормативни актове и привеждане на действащите подзаконови актове в съответствие с новия Закон за публично-частното партньорство;
– Разработване или обновяване на информационни системи, на регистри и бази данни; 
– Провеждане на конференции, семинари, публични обсъждания и кръгли маси;  
– Провеждане на съпътстващи другите дейности обучения (например свързани с приложението на новите подзаконови нормативни актове). Съпътстващите обучения са ограничени в рамките на 10% от общите допустими разходи от целия бюджет на проекта.

Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ е 250 000 лв., а максимален размер няма. Срокът за изпълнение на проектите е 18 месеца, а крайният срок за подаване на проектни предложения е 19.12.2012 г. (сряда), 17.30 часа.

Законът за публично-частното партньорство е приет от Народното събрание и обнародван в Държавен вестник в средата на месе юни 2012 г. Законът цели подобряване на бизнес средата в страната, увеличаване на възможностите за инвестиране и привличане на чуждестранни инвестиции. Подобен закон не съществува в българското законодателство и до настоящия момент този вид взаимоотношения между държавата и частния бизнес не са били регулирани, което от своя страна води до прилагането на противоречиви практики при сключването на договори от страна на държавните институции и местните власти.
Изборът на партньорите от частния сектор трябва да става при спазване на принципите на публичност и прозрачност, свободна и лоялна конкуренция, равнопоставеност и недопускане на дискриминация, при ясни и прозрачни правила и процедури за предоставяне на концесии и обществени поръчки.
Същевременно укрепването на административния капацитет на координиращите и контролиращи държавни институции в областта на ПЧП и обществените поръчки е от особена важност за успешното използване на новите форми за ефективно управление на публични средства от администрацията на всички нива. Активното използване на ПЧП и постигането на добри резултати е обвързано и с провеждането на информационни кампании сред бизнеса относно възможностите за партньорство с администрацията. 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *