Новини

До края на годината 1/3 от ресурса по фондовете ще бъде разплатен

Страната ни може да разчита на два пъти повече средства за пътища, магистрали и ВиК инфраструктура за следващия планов период.

„Правим максималното да усвоим колкото е възможно повече средства за следващия програмен период, за да имаме добър старт, ако  ограничението на средствата в кохезионните фондове, на базата на изпълнението на заложеното в предходната рамка бъде прието“. Това каза Томислав Дончев, министър по еврофондовете по време на конференция “България и многогодишната финансова рамка на ЕС за 2014 – 2020 г.“

По думите му страната ни може да разчита на два пъти повече средства за пътища, магистрали и ВиК инфраструктура за следващия планов период. Дончев припомни, че финансирането за периода 2014 – 2020 г ще бъде 17.1 млрд. лева, а заедно с националното съфинансиране средствата ще надхвърлят 20 млрд. лв. 

Очаквам до края на годината една трета от финансовия ресурс от ЕС да бъде разплатен, заяви министърът по управление на евросредствата, цитиран от БТА. Той обобщи, че към момента от финансова рамка 15,6 млрд. лева има договорени 14,4 млрд. лева и плащания от порядъка на 4,4 млрд. лева, което е над 28% от цялата финансова рамка.

„Годината не е свършила и съм убеден, че най-слабият резултат, с който ще приключим, е една трета от целия ресурс да бъде разплатен“, отбеляза Дончев.

„Предизвикателствата за страната при създаването на новата финансова рамка са няколко“, отбеляза министърът на външните работи Николай Младенов, цитиран от investor.bg. На първо място това е кризата. Преговорите се водят в условия на сериозни финансови проблеми, които от друга страна са откроили явно дефектите в европейските институции.

По въпроса за предложението плащанията в следващия период да бъдат до 2,5% от брутния вътрешен продукт на отделните държави, Младенов каза, че българската страна е да има диференциран подход и ако има лимит, то той да бъде определен спрямо степента на развитие на страната.

Не бива да се допуска несправедливото намаляване на средствата за слаборазвитите държави, коментира още Младенов и припомни една от основните цели на ЕС, а именно преодоляването на социалните различия между държавите, което е залегнало и в договорите.

За следващия планов период Европейският съюз планира да въведе два нови данъка – върху финансовите транзакции и осъвременен ДДС, каза Зинаида Златанова.Очакванията са двата нови данъка да осигурят половината от приходите в европейския бюджет, като в същото време ще се намалят вноските на страните членки с около една трета от сегашните, обясни тя.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *