Новини

КЗК отмени искане на екоминистерството за обществените поръчки при еврофондовете

Проектът на ЗИД на ЗОП необосновано въвежда допълнителни изисквания за допустимост при обжалване на процедурите по обществени поръчки, смятат от Комсията

Комисията за защита на конкуренцията/КЗК/ отхвърли предложението на Министерство на околната среда и водите за промени в Закона за обществените поръчки, като необосновано, съобщава economymagazine.bg.

Ековедомството предложи да се въведе обезпечение, което да се изисква при обжалване на процедури по обществени поръчки  при проекти, финансирани безвъзмездно от европейските оперативни програми. Тези обжалвания удължават фатално срока за сключване на договори за изпълнението на проектите и те са една от главните причина за натрупаните закъснения за сключване на договори с изпълнителите при екопроектите по ОП Околна среда, се обосновават юристите на МОСВ.

Становището на КЗК е изготвено по искане на Министерски съвет. Според МОСВ режимът на обжалване удължава срока за сключване на договори с изпълнители до над 6 месеца. Предложението предвижда при обжалване на процедури за обществени поръчки, финансирани по оперативни програми на ЕС, да се въведе изискване за предоставяне на обезпечение от вносителя на жалбата.

Комисията намира, че поставянето на допълнителни законови бариери пред надлежното упражняване на правото на жалба, както и санкционирането на жалбоподателите, които са упражнили това свое право, не намира опора нито в Конституцията на РБ, нито в правото на ЕС в областта на обществените поръчки.

КЗК счита, че забавянето на процеса по усвояване на средствата от европейските фондове не е обусловено от правната уредба на обжалването на процедурите по ЗОП, поради което възможното решение на този констатиран проблем не следва да се търси в евентуалното изменение и допълнение на ЗОП в тази му част. Гарантирането на законосъобразно протичане на процедурите по оперативни програми следва да е приоритет не само за възложителите – бенефиценти по програмите, но и за държавата в лицето на Управляващите органи по съответните програми, доколкото установените впоследствие нарушения се коригират с финансови санкции, смятат от антимонополния орган.

Според Комисията предложеният механизъм за ограничаване на жалбоподатели, които нямат правен интерес от даден проект, няма да постигне очаквания ефект.

 

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *