Калфин: Предложението за евробюджета не беше добро за България
Прекъсването на преговорите доказват, че европейските лидери не могат да се разбират по важни за съюза въпроси, смята евродепутатът
Последното предложение за бюджет на ЕС за 2014-2020 г. не беше достатъчно добро и би създало редица проблеми за България. Това смята евродепутатът Ивайло Калфин по повод провала на преговорите в Брюксел за постигане на съгласие по дългосрочните разходи на ЕС. Евродепутатът се мотивира с намаляването на тавана за финансиране по политиката за сближаване до 2,35% от БВП – най-ниското ниво от началото на преговорите, предвиждането на нови, по-сложни условия за ползване на парите по европейските фондове, незсъщественото повишаване на размера за директните плащания за земеделците, значителното орязване на средствата за конкурентоспособност, наука, младежки обмен, както и намаляването на разходите за обща миграционна политика.
Единствената донякъде положителна новина беше известното увеличаване на обещаните компенсации за старите блокове на АЕЦ „Козлодуй” – от 208 млн. в първоначалното предложение, на 260 млн.. Но и там предложението беше далече от поисканите от България 450 млн. евро, коментира българският евродепутат.
Европейските лидери подходиха грешно към преговорите за бюджета на ЕС от самото начало. Те се опитаха да постигнат значителното му намаляване, без да се съобразяват с политическите цели, следваха небалансиран подход към водещите политики, подцениха политиките, водещи към растеж и заетост и отказаха да реформират европейския бюджет, анализира двудневните неуспешни преговори в Брюксел Калфин.
Именно затова и прекъсването на преговорите по бюджета е лоша новина, защото европейските лидери за пореден път доказват, че не могат да се разбират по важни за съюза въпроси, смята Калфин.
Европейският парламент ще призове лидерите на европейските държави да се съберат възможно най-скоро, за да подновят опитите за намиране на компромис по дългосрочното финансиране на съюза.