Активната политика на пазара на труда през 2013 г с фокус към безработните до 29 г. и над 50 г.,
Ограничаването на младежката безработица и неактивност ще бъде основна задача на Националния план за действие по заетостта догодина
Ограничаването на младежката безработица и неактивност ще бъде основна задача на Националния план за действие по заетостта през 2013 г. За реализирането на тази цел ще продължи изпълнението на Националната инициатива „Работа за младите хора в България” и ще стартират две нови мерки за насърчаване на заетостта на младежите до 29-годишна възраст, залегнали в законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на заетостта.
Това става ясно от одобрения вчера от правителството Национален план за действие по заетостта. Той ще бъде финансиран в рамките на утвърдените със Закона за държавния бюджет средства за активна политика на пазара на труда в размер на 73 млн. лв. С тях ще бъде осигурена заетост на 22 177 безработни – 15 196 по национални програми и проекти и 6981 по насърчителните мерки по ЗНЗ.
От държавния бюджет за проект „Красива България” за 2013 г. са осигурени 3 млн. лв. Средствата ще се изразходват по ред, определен от Управителния съвет на проекта, който осигурява заетост на 450 безработни, регистрирани в бюрата по труда.
По процедурата за разработване на Национален план за действие по заетостта след оценка са одобрени за финансиране 196 регионални програми за заетост на 2278 безработни лица. Регионалните програми са съобразени с приоритетите на съответната областна стратегия за развитие и на регионалните, областните и общински планове за развитие.
През 2013 г. чрез финансовия ресурс осигурен по ОП „Развитие на човешките ресурси” ще се реализират проекти за обучения, стажуване, субсидирана заетост, насърчаване на мобилността, стартиране на самостоятелна стопанска дейност на безработни лица, включително хора с увреждания, информиране и консултиране за кариерно развитие и обучение на заети лица, обучения и стажуване за неактивни и обезкуражени лица, социални придобивки за заетите и др.
През 2013 г. активната политика на пазара на труда ще бъде насочена към безработните до 29 г. и над 50 г., безработните с ниска или нетърсена на пазара на труда професионална квалификация и недостиг на ключови компетентности, хората с увреждания и неактивните лица, желаещи да работят, в т. ч. обезкуражените.
Националният план за действие по заетостта 2013 г. подкрепя икономическото и социалното възстановяване и стабилизирането на пазара на труда. Разкриването на повече нови работни места и продължаването на инвестирането в човешките ресурси са от първостепенно значение през следващата година. Визията на Плана е „подкрепа за устойчивост и повишаване на заетостта чрез осигуряване на качествена работна сила и компенсиране на част от разходите на работодателите за наемане на безработни от неравнопоставените групи на пазара на труда, приоритетно от най-бавно възстановяващите се от кризата региони”.
Основните приоритети на националната политика по заетостта през 2013 г. са определени въз основа на очакванията за икономически ръст и постепенно стопанско оживление, увеличаване на инвестициите, продължаващо изпълнение на големите инфраструктурни проекти, постепенно активиране на вътрешното търсене. Те включват увеличаване на заетостта чрез бързо и ефективно устройване на работа на безработните, подпомагане на заетостта в малките и средните предприятия; повишаване качеството на работната сила чрез придобиване на нова квалификация, повишаване на квалификацията и уменията на заетите и безработните за осигуряване на необходимите кадри за преструктуриране и технологично обновяване на икономиката, по-висока производителност на труда, по-добро съответствие с потребностите на пазара на труда и др. Финансовата стабилност на страната, както и натрупаният опит в усвояването на средствата от европейските фондове ще осигурят стабилност и достатъчен ресурс за финансиране на действията в областта на пазара на труда.
Във връзка с увеличаването на минималната работа заплата на 310 лв. от 1 януари 2013 г., се променя и размерът на субсидираното трудово възнаграждение на включените в програми и мерки безработни лица. През 2013 г., се увеличава заплащането на ромските медиатори, назначени на работа по Националната програма „Активиране на неактивните лица” – 340 лв. за лицата със средно образование и 450 лв. за наетите психолози и мениджъри на случай. Променя се размерът на средствата, заплащани при обучение на обучители – до 200 лв. при не по-малко от 40 учебни часа. (старият размер беше 500 лв. и не е обвързан с броя на учебните часове). Увеличава се размерът на средствата за насърчаване на териториалната мобилност – за транспортни разходи за представяне пред работодател – до 20% от трудовото възнаграждение за субсидирана заетост (до 62 лв.) ежемесечно; за транспортни разходи за посещение (отиване и връщане) на населеното място по постоянно местоживеене един път в месеца, когато обучението е с продължителност над 1 месец – до 60 лв. на човек ежемесечно. След приемане от Народното събрание на ЗИД на Закона за насърчаване на заетостта ще се осигури стипендия на безработните лица, участващи в мотивационно обучение за времето на обучение.