Покана за предложения по Програма по ICI за сътрудничество в областта на образованието
Основната цел е да се поощри взаимното разбирателство между държавите-членки на ЕС и партньорските държави
Публикувана е покана за представяне на предложения по Програма по ICI (Инструмент за индустриализираните страни) за сътрудничество в областта на образованието. Сътрудничеството е в областта на висшето образование и обучението. То се осъществява между Европейския съюз и Австралия, Европейския съюз и Япония, Европейския съюз и Нова Зеландия и Европейския съюз и Република Корея.
Основната цел е да се поощри взаимното разбирателство между държавите-членки на ЕС и партньорските държави. Това включва по-задълбоченото познаване на техните езици, култури и институции. Цели се да се повиши качеството на висшето образование и обучение, като се насърчава създаването на балансирани партньорства между висшите учебни заведения и институции за обучение в Европейския съюз и партньорските държави.
Поканата е отворена за участие за консорциум от висши учебни заведения и/или институции за професионално обучение след средното образование. Допустимите кандидати трябва да са от една от партньорските държави и от една от 27-те държави-членки на Европейския съюз или Хърватия.
Тази покана се отнася до два вида дейности – Съвместни проекти за мобилност (JMP) и Проекти за съвместни академични степени (JDP).
За съвместни проекти за мобилност (JMP) се предоставя подкрепа на консорциуми от институции за професионално обучение след средното образование или висши учебни заведения от държави-членки на ЕС, и от партньорската държава. Подкрепата е за осъществяване на съвместни програми за проучвания и обучение, и на мобилност на студенти и академични преподаватели. Предоставяната подкрепа включва еднократно финансиране на административни дейности, стипендии за студенти и членове на академичния и административния персонал. Консорциумите, кандидатстващи за съвместни проекти за мобилност по ICI-ECP, трябва да включват не по-малко от 2 институции за професионално обучение след средното образование или висши учебни заведения от 2 различни държави-членки на ЕС, и не по-малко от 2 такива институции от партньорската държава. Максималната продължителност на съвместните проекти за мобилност е 36 месеца. Специално внимание ще бъде отделено на проекти, които включват стажове и назначения на работа (забележка: Япония няма да участва в проекти за мобилност).
За проекти за съвместни академични степени (JDP) се предоставя подкрепа за разработване и изпълнение на програми за двойствени/двойни или съвместни академични степени. Предоставяната подкрепа включва еднократно финансиране на дейности по разработване и административни дейности, стипендии за студенти и членове на академичния и административния персонал. Консорциумите, кандидатстващи за проекти за съвместни академични степени по ICI-ECP, трябва да включват не по-малко от 2 висши учебни заведения от 2 различни държави-членки на ЕС, и не по-малко от 2 учебни заведения от партньорската държава. Максималната продължителност на проектите за съвместни академични степени е 48 месеца. Специално внимание ще бъде отделено на заявления за проекти за съвместни академични степени.
Планирано е дейностите да започнат през октомври 2013 г.
Бюджетът, отпуснат от ЕС, възлиза на приблизително 2,45 млн. евро. Съразмерно на тази сума финансиране ще бъде предоставено от партньорските държави в съответствие с правилата, приложими за всяка една от тях.
Максималният размер на финансирането от страна на ЕС ще бъде 350 000 евро за проект за съвместни академични степени с продължителност 4 години с участието на 2 или повече институции от ЕС. Ще бъде предоставена финансова помощ в размер на 190 000 евро за съвместен проект за мобилност с продължителност 3 години с участието на две институции от ЕС или 197 500 евроза съвместен проект за мобилност с продължителност 3 години с участието на три или повече институции от ЕС.
Заявленията трябва да се подават едновременно до ЕС и до изпълнителните институции в Австралия (Министерството на промишлеността, иновациите, науката, изследванията и висшето образование на Австралия, DIISRTE), Япония (Японската организация за студентски услуги, JASSO), Нова Зеландия (Образователна организация – Нова Зеландия) и в Република Корея (Националната фондация за научни изследвания на Корея, NRF).
Заявленията от името на водещата институция от ЕС трябва да се изпращат до Изпълнителната агенция за образование, аудиовизия и култура най-късно до 15 май 2013 г. Заявления с пощенско клеймо, положено след тази дата, няма да се разглеждат.