Българските работодатели с по-добри нагласи за пазара на труда
19% предвиждат да наемат нови служители, 71% не предвиждат кадрови промени във фирмата си през пролетта, показва анкета на Manpower
Деветнайсет процента от българските работодатели имат намерение да наемат нови служители през второто тримесечие на 2013 г. Други 7% обаче ще съкращават. Останалите 71% не предвиждат кадрови промени във фирмата си през пролетта. Това показва редовната анкета на компанията за услуги в сферата на човешките ресурси Manpower за плановете на бизнеса през следващото тримесечие. В България проучването е проведено сред представителна извадка от 750 работодатели от цялата страна.
С други думи, в края на 2012 г. работодателите, решили да уволняват, са били повече от тези, които възнамеряват да назначават. В сравнение със същото тримесечие на миналата година пък, прогнозните нива на заетост нарастват с 4 процентни пункта.
Най-оптимистични планове отчитат работодателите в секторите строителство (23%) и земеделие, лов, лесовъдство и риболов (20%). След това се нареждат фирмите от сферите на финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги (17%), както и на ресторантьорството и хотелиерството и търговията с по 14% положителни отговори.
Работодателите в сектора на комуналните услуги имат най-слаби прогнози за назначения през периода април-юни – 2%.
По региони, най-обнадеждените работодатели са в Пловдив и Варна съответно с 19% и 17% нетен обзор на заетостта. Най-песимистичен, но отново с положителен резултат, е бизнесът в Русе с 6%. Като цяло коефициентът и по сектори и по региони се вдига.
„Основните фактори за прогнозите за увеличаването на работните места са сезонни, като работодателите се подготвят за лятото“, коментира Надя Василева, управляващ директор на Manpower за България, Сърбия и Хърватия. Възстановяването в строителния сектор също е естествено, тъй като пролетта и лятото са сезоните за ново строителство, реконструкции и ремонтни дейности.
Друго обяснение според Василева е и навлизането на чуждестранни компании у нас. Тя дава примери с плановете на „Кока Кола“ и „Луфтханза Техник“ да наемат български специалисти в близко бъдеще, както и с разгръщането на чуждестранните вериги за бързооборотни стоки в страната ни.