ЕК няма да преустанови изготвянето на мониторингови доклади за България и Румъния
ЕК е отчела през миналата година преодоляване на някои от основните пропуски в наблюдаваните области – борбата с организираната престъпност и корупцията
Европейската комисия няма да преустанови изготвянето на мониторингови доклади за България и Румъния, чрез механизма за сътрудничество и проверка. Това коментира еврокомисарят по разширяването на ЕС Щефан Фюле, по време на дебатите за бъдещето на механизма, предаде БТА.
Според български и румънски евродепутати механизмът е свършил добра работа, но трябва да бъде преустановен. Причините около които се обединиха някои представители са липсата на срок за действието му и неясната методология за изготвяне на оценките.
Българският представител Илияна Йотова коментира, че механизма не работи, защото няма ясни критерии. „Постоянно се поставят нови изисквания, има двойни стандарти”, добави тя. Моника Панайотова, евродепутат от ЕНП/ГЕРБ, заяви че ЕК е отчела политическата воля за реформи в България, а правителството на представляваната от нея партия е подхождало винаги държавнически.
От румънска страна коментарите бяха по-поляризирани. Евродепутатът Мариан-Жан Маринеску от ЕНП заяви, че докладите са обективни. Йон Енчу от групата на социалистите и демократите пък смята, че механизмът се политизира. Норица Никола подкрепи с изказването, че че механизмът не е юридически скрепен и за неговото изготвяне няма методология.
Комисарят по разширяването обясни, че ЕК е отчела през миналата година преодоляване на някои от основните пропуски в наблюдаваните области – борбата с организираната престъпност и корупцията. Това е причината да се изготвят доклади след минаването на по-дълъг от обичайния период от шест месеца, отбеляза той. Фюле посочи и политическата криза в Румъния, която е породила съмнения за върховенството на закона в страната. Това е наложило изготвянето на извънреден доклад, който отчете, че има необходимост от допълнителен напредък.
Еврокомисарят обоснова решението да продължат докладите и с изследване на общественото мнение в България и Румъния, според което мнозинството от гражданите отчитат важната роля на ЕС за преодоляването на проблемите в техните държави.
От трибуната в Страсбург Фюле разкритикува опитите на страни от ЕС да обвържат докладите по напредъка с разширяването на безвизовото пространство Шенген.