IT секторНовини

ЕК с нова стратегия в сферата на електрониката

От Брюксел планират да привлекат 100 млрд. евро с новата концепция

Европейската комисия стартира кампания за координирани публични инвестиции в микро- и наноелектрониката (напр. полупроводниковите елементи и компютърните интегрални схеми), като целта е да се разшири базата на авангардните производства в Европа, съобщава Рапид.

Основните елементи на секторната стратегия включват:
– по-големи и по-добре координирани инвестиции в научноизследователска и развойна дейност и иновации — максимално оползотворяване на инвестициите на ЕС и на държавите членки чрез засилено трансгранично сътрудничество (очаква се 70 % от публичните инвестиции да дойдат от държавите членки и 30 % — от ЕС),

– укрепване на трите европейски клъстера, които са на световно равнище в областта на електрониката: Дрезден (Германия), Айндховен (Нидерландия)/ Льовен (Белгия) и Гренобъл (Франция). Те следва да осъществяват връзки с други водещи европейски клъстери, като тези в Кеймбридж (Великобритания), Каринтия (Австрия), Дъблин (Ирландия) и Милано (Италия),

– стратегията ще се съсредоточи върху три взаимнодопълващи се направления: поевтиняване на интегралните схеми (преминаване към използване на силициеви пластини с размер 450 mm като суровина за производството им), повишаване на тяхната производителност чрез миниатюризация (т.нар. направление „Още Мур“), диверсификация на функциите им (т.нар. направление „Повече от Мур“),

– мобилизиране за общите цели в областта на научните изследвания и иновациите на 10 милиарда евро от частни, регионални, национални и съюзни източници, включително 5 милиарда евро чрез съвместно публично-частно партньорство. Това партньорство, което ще действа за срок от седем години, е предназначено да обхване цялата верига на стойността и иновациите в сектора на електрониката, включително финансирането на широкомащабни проекти за иновации, в рамките на програмата на ЕС за научни изследвания „Хоризонт 2020“.

Според заместник-председателят на Европейската комисия Нели Крус благодарение на тази стратегия европейската промишленост ще може по-лесно да преобразува инженерните иновации в технологии с търговска реализация.

Успешното изпълнение на стратегията ще осигури увеличено предлагане на микро- и наноелектронни елементи за основните промишлени сектори в Европа, разширена верига за доставки и разгърната екосистема, създаващи нови възможности за малките и средните предприятия, по-големи инвестиции в авангардни производства, стимулиране на иновациите по цялата верига за доставки, за да се повиши промишлената конкурентоспособност на Европа, допълват от ЕК.

Амбициите на Комисията са подкрепени от представителите на научноизследователската общност и на сектора на електрониката, които в края на 2012 г. набелязаха по какъв начин през периода 2013 — 2020 г. могат да бъдат мобилизирани инвестиции с общ размер 100 милиарда евро.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *