Новини

ОЛАФ с най-много сигнали от България

Половината от получените сигнали са били свързани с възможни нередности около структурните и земеделските фондове

Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) е получила през миналата година най-много сигнали за възможни злоупотреби със средства от ЕС от „частни източници“ от България, сочи годишния доклад за дейността на службата, предаде БТА. 

Генералният директор на ОЛАФ Джовани Кеслер уточни, че има проблем, когато броят на сигналите от дадена държава е разпределен неравномерно между „частни“ и „обществени“ източници. За България данните показват, че „частните“ сигнали (от отделни граждани и анонимни) са били 46, докато подадените от властите – едва четири. Сходна тенденция се наблюдава и в Италия, Румъния, Великобритания, Словакия, Белгия, Чехия, Полша и Унгария. 

Половината от получените сигнали са били свързани с възможни нередности около структурните и земеделските фондове. Голяма част от подадените данни са засягали дейността на служители в институциите на ЕС. Най-малък е бил броят на сигналите, свързани с незаконни цигари и фалшиви стоки.

Няма нито един сигнал от обществена институция от Франция, Латвия, Люксембург, Малта и Словения. По един сигнал от обществени институции е постъпил от Кипър, Финландия, Естония, Австрия, Литва и Унгария. 

България, Румъния и Белгия са получили най-много юридически препоръки от службата през миналата година. За Румъния са били издадени 13 препоръки, а за Белгия и за България – по шест.

Препоръките са към съответните национални или европейски власти – за предприемане на действия за възстановяването на средства, за възбуждане на наказателно преследване, уточни Кеслер. Това не са присъди, но не са и приятелски съвети, уточни той. 

Кеслер не се ангажира с отговор на въпроса за разследване срещу бившия министър на земеделието и храните Мирослав Найденов. Той отбеляза, че не е в течение и се въздържа да коментира, за да не каже нещо погрешно. 

Ръководителят на ОЛАФ уточни, че тази година службата не представя таблица с броя на злоупотребите с европейски средства по държави, защото такава информация изглежда подвеждаща. Той даде пример с разследването по САПАРД у нас и с издадените в Германия от германец фактури на българи, послужили за измами с европейски средства. Къде да класираме този случай – в таблицата за България или за Германия, попита той и уточни, че тези случаи са все повече европейски.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *