Увеличава се кандидатстването за директни плащания на площ
Сектор „Животновъдство“ отчита лек спад
Леко увеличение на кандидатите и регистрираните земи по най-популярната схема за директни плащания на площ, спад в животновъдството и изключителен интерес към непопулярните доскоро мерки за агроекология, който според неофициални източници се дължи на активизиране в сектор „Зърнопроизводство“. Това сочат първите данни от тазгодишната кампания по кандидатстване за директни субсидии от ЕС и от националния бюджет, съобщава agro.bg.
Земеделците можеха да подават заявления до 15 май в регионалните офиси на фонд „Земеделие“. За тези, които са изпуснали този срок, е предвидено да кандидатстват до 9 юни, но със санкция за всеки ден закъснение. През настоящата година селското стопанство бе подпомогнато с над 1.2 млрд. лв. от ЕС и националния бюджет.
Моментната картина при най-популярната схема за директни плащания на площ и тази година показва, че има леко увеличение на регистрираните земи за субсидии, както и на техните ползватели. До 15 май за субсидии са представени с близо 19 хил. дка повече земи от миналата година и съответно достигат над 36.04 млн. дка. Данните показват, че през тази година има с около 600 повече заявления за подпомагане, което показва, че макар и с малък ръст, нараства и броят на фермерите, искащи финансиране.
През последните няколко години увеличените земи за субсидии са тенденция, която се дължи на стартиралата обработка на повече запустели ниви предимно от фирмите в сектор „Зърнопроизводство“.
Въпреки плавното увеличение на субсидиите за животновъдство тазгодишните кампания по кандидатстването за субсидии показва, че все още този сектор продължава с преструктурирането си, като броят на регистрираните животни намалява. По схемата, предвидена за кравефермите, е отчетен спад от над 8 хил. животни, а по тази за овце и кози – над 53 хил. От бранша периодично се оплакват от трудности, включително ниски изкупни цени и по-евтин внос на продукция.