НовиниФинанси

Държавни институции и общини основни бенефициенти по европроекти

Бизнесът е бенефициент по договорени европроекти за 2 117 млн. лева

Лъвският пай от договорените средства през първия програмен период (2007-2013 г.) е отишъл в държавните институции и общините. Това показва справка по Закона за достъп до обществена информация, изготвена от името на вицепремиера и министър по управление на средствата от Европейския съюз Илияна Цанова.

Общо за периода са договорени 16 476 млн. лева. Най-голямата част от тях – 11 967 млн. лева, са отишли в различни държавни институции, информира economix.bg.

Общините са бенефициент на 6 414 млн. лева, а министерствата – на 2 023 млн. лева. Държавни агенции се очаква да получат  3 465 млн. лева. Съдебната система и комисиите са скромен получател – съответно с 18 млн. и 2 млн. лева.

В същото време бизнесът е бенефициент по договорени европроекти за 2 117 млн. лева. Тоест срещу всяко евро, дадено на бизнеса, стоят шест за държавната администрация и общините. Най-голямата част от средствата са били предназначени за малки и средни предприятия.

За нестопански организации (сдружения, фондации, читалища) са предназначени 203 млн. лева. Учебни и медицински заведения са договорили средства в размер на 226 млн. лева, като основната сума е насочена за средни и основни училища.

Чуждестранни бенефициенти са получили 747 млн. лева, а други бенефициенти, непопадащи в горните категории – 1 216 млн. лева.

Предоставеният на държавните организации (министерства и агенции) ресурс е насочен основно към министерството на образованието, Агенция “Пътна инфраструктура”, Агенция “Социално подпомагане”, Агенция за заетостта” и др., уточнява Цанова. Тоест част от сумите са за строителство на пътища и социални мерки.

В действителност средствата, които достигат до бизнеса са малко по-големи, тъй като под чуждестранни бенефициенти се имат предвид парите, предоставени за управление по Jeremie и Jessica, а първият фонд е изцяло в подкрепа на фирмите.

От екипа на вицепремиера Цанова правят някои уточнения. Над 145 млн. лв. от средствата за НПО са по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”. Мерките по образование и здравеопазване се подкрепят не само чрез проекти на учебни и медицински заведения, а и чрез проекти на държавата и общините, като тези на министерство на образованието, като тяхната общна стойност е 650 млн. лева.

Досега са разплатени средства по седемте оперативни програми в размер на 6 055 млн. лева. Проблем е завършването на започнатите проекти. Според правилата на европейските фондове плащанията се извършват до две (понякого до три) години след подписване на договора.Така тази година ще трябва да бъдат разплатени 398 млн. евро по договори, подписани през 2010-2011 г. Има съмнения, че всички обществени поръчки ще бъдат изпълнени.Досега страната вече е загубила около 100 млн. евро.

Към 1 май България е договорила близо 105% от ресурса на еврофондовете, но реално изплатени са едва 38.5%.

Косвена индикация за проблеми са отказите. Според данните, предоставени ни от екипа на вицепремиера, от началото на програмния период по желание на бенефициентите са прекратени 496 договора. Общата стойност на договорените средства по тях е 237.57 млн. лева (само европейско финансиране, без доплащанията от бюджета). Обикновено отказите се дължат на трудности с осигуряване на съфинансиране по проектите, на бюрократични пречки, по-рядко – на отпаднала необходимост, например, поради променена конюнктура. В опит да форсира усвояването на еврофондовете правителството промени правилата за избор на изпълнител и увеличи авансовите плащания по проектите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *