IT секторНовини

Конкурс търси най-добрите научно-фантастични истории

Десет победители ще получат награди от по $1000

Центърът за наука и въображение (Center for Science and the Imagination – CSI) на Държавния университет на Аризона (ASU) обедини усилията си с проекта на Intel Tomorrow Project, както и с Intel Foundation и Society for Science & the Public, за да предизвика младите хора по целия свят да мислят критично и творчески относно възможното бъдеще, което можем да изградим заедно.

Състезанието The Future – Powered by Fiction ще осигури на младите хора пространство, за да участват в научни дискусии и да споделят родените от въображението си разработки на бъдещето, пише Computerworld.

Конкурсът ще отличи подборка от най-добрите научно-фантастични истории, есета, комикси и видеоклипове, изпратени от хора на възраст между 13 и 25 г. от целия свят. Десет победители ще получат награди от по $1000, а творбите им ще бъдат публикувани на уебсайта на проекта Tomorrow Project и ще бъдат представени в социалните медии.

Конкурсът ще продължи приблизително 6 месеца. Победителите ще бъдат обявени около края на декември 2013 г.

“The Future – Powered by Fiction” ще се управлява от Society for Science & the Public. Центърът за наука и въображение на Държавния университет на Аризона (ASU) ще е домакин на състезанието и ще наблюдава международната редакционна колегия, която ще играе ролята на жури. И двете организации ще осигурят редакторски контрол и популяризация на събитието.

Редакторският съвет ще се състои от учени, журналисти, творци и футуристи и ще бъде председателстван от членовете на академичния състав на ASU – Ед Фин и Джи. Паскал Закари. Фин е директор на Центъра на наука и въображение и асистент в Училището за творчество, медиа и инженерство (School of Arts, Media and Engineering) и във Факултета по английски език (Department of English). Закари е практикуващ професор към Консорциума за наука, политика и резултати (Consortium for Science, Policy and Outcomes) и към Училището по журналистика и масови комуникации „Уолтър Кронкайт” (Walter Cronkite School of Journalism and Mass Communication) и автор на книгата „Endless Frontier: Vannevar Bush, Engineer of the American Century“.

“За да изградите по-добро бъдеще, вие се нуждаете от по-добри мечти. Създаването на истории за бъдещето, в които ние всички можем да повярваме, е решаваща първа стъпка по привеждането на мечтите в действие в реалния живот”, казва Фин. Надпреварата е един аспект от мисията на Центъра за наука и въображение да открие нови разкази, които ще вдъхновят хората да се ангажират с голямото предизвикателство по сътворяването на по-справедливо, красиво и вълнуващо бъдеще.

Целта на състезанието е да използва силата на разказа за споделяне на детайлни, човешки виждания за бъдеще, в което социалният и културния елемент, както и научните и технологичните методи, подкрепят по-устойчив начин на живот. “Ние можем да променим бъдещето, като променим историите, които разказваме един на друг, относно бъдещето, в което ще живеем”, смята Брайън Дейвид Джонсън, футурист в Intel и изявен участник в проекта Tomorrow Project.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *