НовиниУслуги

Имигрантите вече са със собствен сайт

В него е събрана цялата информация, от която се нуждаят при пристигането си в България

Имигрантите в България вече могат да намерят полезна информация, събрана на едно място – www.immigrant-bg.eu. Сайтът беше представен по време на заключителната пресконференция по проект „Осигуряване на достъпна информационно-комуникационна среда и национална кампания за миграционния феномен“, предаде Дарик.

Първият имиграционен сайт в България синтезира информация за това къде трябва да се регистрират имигрантите при пристигането си у нас и какви са законовите регламентации за пребиваването им в страната. „В онлайн портала могат да прочетат на български и английски освен правна информация, възможности за достъп до трудовия пазар и здравноосигурителната система„, сподели Ева Любомирова, ръководител на проекта. „Порталът помества и новини и другa практическа информация, засягаща ежедневието на имигрантите у нас„, допълни тя.

Концепцията за единния информационен портал е създадена на базата на най-добрите европейски практики в областта на интеграцията на граждани от трети страни.

В рамките на проекта е създаден и филм за живота и проблемите на имигрантите в България. В него трима представители на различни имигрантски общности разказват своята лична история за престоя си в страната, успехите и предизвикателствата, които са срещнали в своето еждневие. Според тях, основна трудност за имигрантите у нас е липсвата на единна и достъпна информация, която да улеснява пребиваването им в България.

Имигрантите идентифицират като сериозен проблем и законовото изискване за назначаване на 10 служители от български произход при откриването на фирма от граждани от трети страни, което спъва възможностите за развиване на малък бизнес. Ограничените възможности за безплатно изучаване на български език също създават бариери пред интеграцията на имигрантите у нас.

Афганистанецът Саид Азими, собственик на магазин за домашни потреби, и ливанецът Ахмад Баша, собственик на фирма за инструменти за строителството, дома и градината, споделят във видеото опита си при стартирането на бизнес в България и трудната работа с институциите. Според Ахмад Баша, българската държава трябва да създава подходящ климат за привличането на чуждестранни инвестиции и насърчаването на предприемачеството в България. За работата в Българска академия на науките и приобщаването към българската научна общност споделя Сергей Ражков от Русия.

Филмът цели да покаже живота на имигрантите в България, тяхната успешна интеграция в обществото и взаимодействието между различните култури и ценности. Саид, Ахмад и Сергей чувстват България като своя втора родина. За тях срещата с различното и непознатото е възможност за обогатяване на мирогледа и разбиране на многоликия свят.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *