Литва поема ротационното председателство на ЕС
Основните три приоритета на председателството са надеждна, развиваща се и отворена Европа
Докато Европейския съюз се насочва към възстановяване, по-близкото сътрудничество между страните-членки е по-важно от всякога за да се осигури растеж, създаване на работни места и конкурентоспособност. ЕС трябва да демонстрира на гражданите си и света, че се стреми към надеждни финансови и икономически политики, отдаден е на растеж чрез съвместни инициативи, увеличаващи конкурентоспособността, както и цели сигурност за гражданите си и отвореност към партньорите.
Това се посочва в приоритетите на започващото днес литовско ротационно председателство на ЕС, цитирани от europe.bg.
ЕС вече е показал способността си да отговаря на предизвикателства, да се споразумява за реформи, подобряващи икономическото развитие, да заздрави банките и да осигури стабилни фискални политики. Важно е да се запази скоростта и да се прилагат политически споразумения, отговарящи на интересите на всички страни-членки и граждани. Литовското председателство на Съвета на ЕС ще се старае да насочва процеса на взимане на решения честно и да осигури включването на всички партньори. То ще развива сътрудничеството с ЕП и ЕК.
Като една от най-успешните страни в преодоляването на икономическата и финансовата криза, Литва ще се стреми да организира председателството си по ефикасен и ориентиран към резултати модел.
Основните три приоритета на председателството са надеждна, развиваща се и отворена Европа.
Литовското председателство ще се стреми към напредък за стабилни публични финанси в ЕС и да заздрави почвата за финансова стабилност, необходима за връщането на доверието в европейската икономическа стабилност. Усилията на председателството ще са насочени към развиването на рамката за банковия съюз, както напредък по законодателството за реформите на финансовия пазар. Ключова задача ще е прилагането и развиването на одобрените реформи, включително икономическото управление, както и задълбочаването на икономическия и валутен съюз.
Литовското председателство ще развива програмата Европа 2020 и европейския семестър, подсилени от по-силна политика на единния пазар, както и ефективното прилагане на пакта за растеж и работни места. То ще се фокусира върху допълнителното задълбочаване и интеграция на единния пазар като главна движеща сила на икономическия растеж. Председателството ще работи за завършване на инициативите по втория закон за единния пазар. То ще приоретизира инициативите, които засилват доверието в европейската икономика и ще доведе до динамичен единен дигитален пазар. Председателството ще обърне внимание и на въпросите за изследванията и иновациите. То ще работи върху завършването на единния енергиен пазар до 2014г. и ще осигури така, че нито една страна-членка да не остане изолирана от европейските енергийни мрежи след 2015г.
Литовското председателство ще предприеме стъпки за засилването на ЕС като световен модел на отвореност и сигурност. Председателството ще се фокусира върху по-близката интеграция между ЕС и източните му партньори, като ще е домакин на Срещата на Източното партньорство през ноември 2013г. То ще работи за продължаване на процеса на разширяване, по-умен контрол на външните граници на съюза и по-добра координация на външните измерения на европейската енергийна политика. Председателството ще насърчава свободната търговия със стратегически партньори като САЩ, Япония, Канада и други. То ще се стреми да засили и общата политика за сигурност и отбрана.