Новини

Проект на МИЕ предвижда нови 90 000 работни места

Министерството предлага за обсъждане Национална стратегия за насърчаване на малките и средни предприятия

Проект на Национална стратегия за насърчаване на малките и средни предприятия /МПС/ предвижда до 2020 г. да бъдат създадени още 12 100 нови фирми и 90 000 нови заети. Проектостратегията е оповестена днес на интернет страницата на Министерството на икономиката и енергетиката /МИЕ/ и се предлага за обсъждане до 5 септември.

Ако тези резултати бъдат постигнати, България ще има сходна секторна структура с държавите за сравнение в анализа, коментираха за БТА от МИЕ. Постигането на тези резултати не може да стане само с държавни помощи, защото би било изключително скъпо, посочват от министерството. Целта е тази, но успех би било и частично постижение. Важна е посоката, в която държавната политика ще тръгне, смятат от ведомството.

С проектостратегията се предвижда новосъздадените предприятия да бъдат предимно от секторите: компютри, оптика и електроника, автомобили и други превозни средства, метални изделия, машиностроене, печатарска промишленост и записани носители, текстил, информационни технологии, производство на филми и ТВ продукции, звукозапис, информационни услуги, издателска дейност, научна и развойна дейност.

За да се достигне средното ниво на ЕС по експортна ориентираност на МСП, до 2020 г. трябва още 14 000 малки и средни предприятия да стъпят на Единния пазар, а още 4000 – да стъпят на трети пазари, предвижда проектостратегията. Освен това до 2020 г. още 2 400 МСП трябва да започнат онлайн продажби.

Новите малки и средни предприятия ще могат до 2020 г. да разчитат на това, че България е държава, в която регистрацията и стартирането на нов бизнес, плащането на данъците и други задължения към държавния бюджет, закриването на фалирал по пазарен път бизнес и т.н. се осъществяват по бърз и лесен начин без допълнителни тежести за предприятията, предвижда една от стратегическите цели на документа. Като се посочва, че електронизацията и системата „Едно гише“ ще улесняват значително тези процеси.

Новите предприемачи ще са сигурни, че България е държава, в която МСП имат свободен и конкурентен достъп до обществени поръчки, чиято система е напълно електронизирана. Държавните помощи за МСП са достъпни по всички правила на законодателството в областта на конкуренцията и са с ясното предназначение за насърчаване на по-иновативна и по-предприемчива бизнес среда. До края на новия програмен период ще има пълно електронизиране на системата за обществени поръчки и достигане равнището на Ирландия, Кипър, Великобритания и Швеция. Бизнесът ще може да разчита пълната ликвидация на закъсненията за плащания по обществени поръчки или съкращаване на закъсненията до максимум 1 седмица.

Деловите среди до 2020 г. ще са сигурни, че България е държава, в която МСП имат свободен достъп до финансиране във всички фази на жизнения цикъл на предприятието от seed и start-up капитала, през рисковия капитал, капитала за растеж, мецанин финансирането и гаранциите по кредити. Правата на кредиторите са защитени, а изплащането на възникнали вземания става навреме.

За бизнеса ще е гарантирано това, че държавата предоставя финансови стимули и ще информира предприемачите за всички възможности по пътя към „зелените“ технологии.

Българските предприятия няма да срещат затруднения при осъществяване на външната си търговия, защото подготовката на документите е бърза, лесна и евтина. Предприемачите, фалирали по честен път, ще могат бързо и лесно да закрият неуспешния бизнес и да започнат нов. Това ще стане възможно с нормативни промени, които да гарантират закриването на фалирал бизнес в рамките на една календарна година.

Бизнесът няма да има основания да се оплаква от административната тежест, защото тя ще стане приемлива за него, а когато се правят законодателни промени, те ще са напълно съобразени с влиянието, което биха оказали върху малкия бизнес. Всички законодателни промени ще подлежат на т. нар. МСП тест.

За периода 2008 – 2011 г. броят на предприятията в България се е увеличил с малко над 27 000 (или с около 10 на сто), се отчита в проектостратегията. Но новосъздадените предприятия са предимно в сектора на търговията на дребно, докато предприятията в преработващата промишленост намаляват нетно със 796 само за последната година (2,6 на сто от промишлените предприятия са изчезнали). В периода 2008 – 2011 г. заетостта в МСП е намаляла с 97 000 души или с около 7 на сто, е записано в проектодокумента. Оборотите са спаднали с над 2,4 милиарда лева или с около 2 на сто. Половината от спада на оборотите е в промишлеността.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *