Промените в ЗОП са в подкрепа на малкия и среден бизнес
Законопроектът съдържа конкретни мерки, насочени срещу конфликта на интереси, личното облагодетелстване и корупцията
Промените в Закона за обществените поръчки, свързани с подизпълнителите, както и премахването на повече от бариерите пред малките фирми при участието им в поръчките, са сред основните изменения в закона, на които заместник министър-председател по икономическото развитие Даниела Бобева държи най-много, предаде БТА.
Тя направи този коментар пред журналисти, след като представи промените в закона на съвместно заседание на икономическата и бюджетната парламентарни комисии. „Не може да не се разплащаш с подизпълнители и да отиваш да печелиш друга поръчка“, заяви вицепремиерът. Обмисля се и ограничение да се наемат за подизпълнители, свързани със спечелилата компания фирми.
Вицепремиерът Бобева посочи, че отправни точки за разработването на мерките в икономическата област са програмата на правителството и препоръките на Европейската комисия към Конвергентната програма на страната ни. Тя изтъкна, че основните задачи са свързани с разширяване на достъпа на малки и средни предприятия до обществени поръчки, намаляване на административната тежест и разрешителните режими, изплащане на просрочените задължения, реформа в работа на Българската банка за развитие.
Според нея колкото повече бариери пред участието на малките и средни фирми се премахнат, толкова повече ще им се даде глътка въздух да оцелеят. Бобева изрази мнение, че оборотът, като ограничение за участие в обществени поръчки, не присъства масово в другите страни от ЕС. „Когато се оценява финансовото състоянието на фирмите, може да се поиска като ограничение друга информация, например размер на капитала“, допълни тя.
Обмисля се и ограничение, офшорни фирми да нямат право да участват в обществени поръчки. Според Бобева в последните години само две публични компании са спечелили търгове за възлагане на работа за сериозни суми. Обсъдено е било и създаването на извънсъдебен орган за решаване на спорове във финансовия сектор с работно име Помирителна комисия за спорове във финансовия сектор.
Промените, които вицепремиерът Даниела Бобева представи пред депутатите, са направени след като са разгледани 297 конкретни писмени предложения от 24 професионални и браншови организации, профсъюзи и други неправителствени организации и граждански движения, органите, осъществяващи контрол върху по прилагането на ЗОП, одиторски организации, народни представители, Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (БОРКОР), възложители и от граждански движения и граждани.
Законопроектът съдържа конкретни мерки, насочени срещу конфликта на интереси, личното облагодетелстване и корупцията. Той не изчерпва всички открити въпроси и не дава отговор на всички проблеми. Неговата цел е да отговори на тези от тях, по които съществува оформено обществено съгласие, посочи Даниела Бобева. Според нея отговорът на всички проблеми ще бъде даден в нов ЗОП, който ще бъде транспонира три нови директиви на ЕС за обществените поръчки и концесиите, които се очаква да бъдат приети от Европейския парламент до края на 2013 г. и са със срок за транспониране 2015 г.
За първи път се въвеждат мерки, които са разработени на база на антикорупционен анализ, извършен от Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, и които гарантират качествено нова антикорупционна превантивна дейност на държавата.
Законопроектът не предвижда и не води до никакви натоварвания на републиканския бюджет, изтъкна вицепремиерът. Тя каза, че правителството се стреми документът да бъде внесен в Народното събрание до две седмици, за да може да бъде разгледан от парламента още в началото на септемврийската му сесия.
Промените в ЗОП са изпълнен ангажимент, поет в програмата на правителството в частта й „За бизнеса“, подчерта Даниела Бобева.