Обучават учители по проект на ОП "Развитие на човешките ресурси"
19 000 педагози ще бъдат обучени по три теми
От началото на седмицата в 28 региона на страната стартират обученията на учители по три от темите на проект „Квалификация на педагогическите специалисти“ на ОП „Развитие на човешките ресурси“ с бенефициент Министерство на образованието и науката.
Дейностите по организация и управление на обученията се изпълняват от Националния институт за обучение и квалификация в системата на образованието (НИОКСО), партньор по проекта. Общият брой на учителите, които ще преминат обучение по първите три теми е 19 000.
Изпълнителите са избрани след провеждане на открити процедури по Закона за обществените поръчки (ЗОП).
Тема 1 е Обучение на учители за формиране на знания, умения и компетентности за работа с деца и ученици със специални образователни потребности (СОП)
Тема 2 Обучение на учители за формиране на знания, умения и компетентности за работа в интеркултурна среда.
Обучението е насочено основно към средищните и защитени училища. Според анализ на ЦКОКО на резултатите от PISA 2009, резултатите на учениците от тези училища са по-ниски от средните за страната. Проблемът се корени в спецификата на средата в която оперират тези училища – езика, на който се контактува в семейството, социалния статус на родителите, населеното място, вида на училището. Учителите имат нужда да овладеят нови методи за работа, които използват различната културна среда на учениците като предпоставка за постигане на по-добри резултати, а не като недостатък. Проектът подпомага решаването на проблема чрез посочване на пътищата за приобщаващо образование на малцинствата, чрез приложение на успешни етносоциални практики и технологии в интеркултурна среда, изграждане на социокултурна компетентност у педагогическите специалисти в професионален и личностен план. Използването на възможностите, породени от мултикултурната среда, в която оперират учебните заведения, е актуално за всички училища поради глобализацията и многообразието на съвременния свят. Това поражда необходимостта от обучение на представители от всяко училище.
Тема 3 Обучение на педагогически специалисти за формиране на знания, умения и компетентности за оценяването на учениците.
Обучението е насочено към преодоляване на дефицитите при текущото оценяване на знанията и уменията на учениците, самооценката, оценяване на неформалното учене, на междупредметните връзки и самостоятелното учене. Да създадат навици и нагласи у учениците за учене през целия живот е една от най-важните мисии на училището. Самооценяването е ефективен инструмент за постигането на тази цел. Учителите трябва да насърчават и подпомагат самооценяването защото по този начин учениците стават активни участници в процеса на учене. Оценяването на осъществяваното обучение е сложен и многостранен процес, в който задължително трябва да се включат, под различни форми, ключовите заинтересовани страни – учители, ученици, родители.