Новини

Предстои публично представяне на Споразумението за партньорство във връзка с прилагането на ЕСИФ

Събитието е на 25 юли в София

На 23 юли 2013 г. от 14:00 часа в Зала „Роял“, Шератон София Хотел Балкан ще се проведе публично представяне на Споразумението за партньорство на Република България във връзка с прилагането на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) за програмен период 2014 – 2020 г.

На събитието ще бъдат представени основните приоритети на страната ни, които ще се финансират със средства от ЕСИФ.  

Съгласно последните преговори по отношение на Многогодишната финансова рамка, за периода 2014-2020 г. очакванията са страната ни да получи над 9 милиарда евро от Европейските структурни и инвестиционни фондове, от които за Кохезионна политика се очаква средствата да са над 7 милиарда евро, като в тази сума са включени и средствата за Механизма за свързване на Европа, средствата за храна за нуждаещото се население и програмите за териториално сътрудничество.  

За участие в събитието са поканени представители на президентството, народното събрание, администрацията, регионалните съвети за развитие в районите от ниво 2, национално представителните организации на работодателите, работниците и служителите, национално представителните организации на и за хора с увреждания, Национално сдружение на общините в Република България, академичната общност и неправителствени организации.     

Споразумението за партньорство 2014-2020 г. е наследникът на Националната стратегическа референтна рамка 2007-2013 г., като обаче освен трите структурни фонда (Кохезионен фонд, Европейски фонд за регионално развитие и Европейски социален фонд) то обхваща и финансирането по линия на Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейски фонд за морско дело и рибарство. Петте фонда формират Европейски структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ).

Европа 2020 дефинира три типа растеж – интелигентен, устойчив и приобщаващ. В СП България идентифицира основните предпоставки, които ще допринесат за тях. За приобщаващия растеж това са образование, квалификация и заетост. За интелигентния растеж това са инвестициите в наука, иновации и конкурентни МСП. За устойчивия растеж това са свързаност и зелена икономика. 

Споразумението за партньорство формулира четири основни приоритета за ЕСИФ през периода 2014-2020 г., както следва

Приоритет 1: Образование, квалификация и заетост за приобщаващ растеж, който обхваща подприоритетите : Заетост и трудова мобилност, Социално включване и Образование, учене през целия живот.

Приоритет 2: Иновации и инвестиции за интелигентен растеж, който обхваща подприоритетите: Повишаване конкурентоспособността на МСП в ключови икономически сектори, НИРД и иновации, и достъп до и използване на ИКТ

Приоритет 3: Свързаност и зелена икономика за устойчив растеж, който обхваща подприоритетите: Свързаност (външна и вътрешна), Преминаване към ниско-въглеродна икономика, енергийна и ресурсна ефективност, Климат и климатични промени и Околна среда и опазване на природното богатство

Приоритет 4: Добро управление и достъп до качествени обществени услуги, който обхваща подприоритетите: Инвестиции в изграждане на институционален капацитет за добро управление, качествена и независима съдебна система и Достъп до качествени обществени услуги и ефективно прилагане на електронното управление с оглед на провеждането на реформи

В допълнение е определено и Пространствено измерение и политики за местно развитие, което включва градски, селски, рибарски райони, както и райони с потенциал за развитие на туризма. Това измерение има хоризонтално отражение върху приложението на всички четири приоритета в изброените територии. 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *