Новини

Договорени са близо 92% по ОП "Рибарство"

Необходимо е да наваксаме изоставането в ОП “Рибарство” със съвместни усилия между институциите и бранша, коментира зам.-министър Маринова

Общо договорените средства са 91,75 % или 181 533 778,84 лв., а общо изплатените са  63 371 293,75 лв., Това са резултатите за разпределените средства по Оперативна програма “Рибарство” към 22 юли 2013 г. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните д-р инж. Валентина Маринова при откриването на единадесетото изнесено заседание на Комитета за наблюдение на Оперативна програма за развитие на сектор “Рибарство” (2007-2013 г.) в Пловдив. 

Необходимо е да наваксаме изоставането в Оперативна програма “Рибарство” със съвместни усилия между Министерство на земеделието и храните, Управляващия орган, браншовите организации от сектора, бенефициенти и Европейската комисия.  Зам.-министър Маринова отбеляза, че не трябва да се гледа само назад, а да се върви напред и да се надгражда работата, защото 2013 г. е една много важна година за сектор “Рибарство”, предвид приключването на този програмен период и подготовката на новата програма за 2014 -2020 г.

Пред членовете на мониторинговия комитет беше представен отчетът за изпълнението на Оперативната програма към 22 юли 2013 г. Според него 

Зам.-министър Маринова обеща по-активен диалог с рибарските групи и пое ангажимент за промяна на Наредба №15 за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка 4.1 “Развитие на рибарските области”, която създава трудности в дейността на МИРГ-овете. “Наредбата ще бъде променена след обсъждане от заинтересованите страни и това ще се случи в максимално кратки срокове”, заяви зам.-министър Валентина Маринова. Г-н Франгискос Николиан, началник отдел в ГД “Морски въпроси и рибарство” към ЕК заяви, че е необходимо подобряване работата с 6-те МИРГ, за да стартират повече проекти по Ос 4. Той отбеляза, че в следващия програмен период 2014 -2020 г. Ос 4 ще е изключително важна Ос, защото с нея ще се цели децентрализация на дейността и по-голяма насоченост към местните области и политики за развитието им.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *