Новини

Предстои двустранна среща на експерти от България и Полша по ОП "Техническа помощ"

Обсъжданията ще включват информация за бенефициентите и индикаторите по програмата, нейното финансово изпълнение, добри практики и научени уроци

Български експерти от Оперативна програма „Техническа помощ“ ще участват в двустранна работна среща с представители на едноименната програма в република Полша. Днешната среща се инициира като част от дългосрочния ангажимент на управляващите органи да споделят полезен опит със свои колеги от други страни-членки, с което да бъдат оптимизирани работните процеси и да бъде подобрено представянето на администрацията, отговорна за управлението на оперативните програми в България.

В рамките на работната среща експертите от двете държави ще обсъдят детайли от изпълнението на ОП „Техническа помощ“ в България и Полша. Обсъжданията ще включват информация за бенефициентите и индикаторите по програмата, нейното финансово изпълнение, добри практики и научени уроци. Основен акцент в работната среща се очаква да бъде процедурата по приключване на настоящия програмен период 2007 – 2013 г. и съпътстващите дейности за старта на бъдещия финансов инструмент ОП „Добро управление“, който в периода 2014 – 2020 г. ще обединява настоящите ОП „Техническа помощ“ и ОП „Административен капацитет“.

„Полша е държава-членка, която освен партньор, е и много силен пример за България, особено по отношение на членството и управлението на оперативните програми, финансирани чрез Структурните и Кохезионния фонд на ЕС“, заяви г-жа Ирена Първанова, Директор на дирекция „ОП „Техническа помощ“ в Министерски съвет. „Не на последно място, като по-отдавнашен член на Съюза, Полша вече има опит в приключването на предишния програмен период до края на 2006 г. и колегите със сигурност ще споделят полезен опит и практики, които са от ключово значение за българските експерти“, добави още г-жа Първанова.  

ОПТП е от ключово значение за цялостния процес на реализиране на оперативните програми в България, тъй като осигурява подкрепа за централните структури, участници в процеса по координация, управление и контрол на структурните инструменти в страната. Това е „най-малката“ програма от гледна точка на финансов ресурс с общ бюджет от 56 819 427 млн. евро, от които 48 296 513 млн. евро са съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие.   

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *