Новини

Повече прозрачност и облекчения за малкиите фирми предвижда новият ЗОП

Агенцията за обществените поръчки ще осъществява предварителен контрол върху всички процедури

Възможност и малкият бизнес да участва в големи обществени поръчки, повече прозрачност и опростена документация, това са част от промените, залегнали в поправките в Закона за обществените поръчки, който е качен за обществено обсъждане на портала за обществени консултации. Становища могат да бъдат изпращани до 7 август.

Според промените главните изпълнители на големи строителни обекти на стойност над 2 640 000 лева ще трябва да дават минимум 30% от работата на подизпълнители, пише investor.bg. Съгласно редакцията възложителите на обществените поръчки за строителство сами ще определят минималния дял от обема им, който трябва да бъде изпълнен от подизпълнители.

Предлага се също така да отпаднат изискванията към подизпълнителите да доказват финансовите си и технически възможности. Вместо това се дава право на главния изпълнител да може да отстранява подизпълнители и да наема нови, ако те не изпълняват работата си по договор.

В закона се предвижда да бъде създаден и нов раздел, който касае договорите за подизпълнение. Заради установените случаи на неплащане от страна на главните изпълнители към техни подизпълнители се предлага да се даде възможност на възложителите на строителството да плащат директно на малките фирми при необходимост. Изпълнителите обаче ще могат да оспорят това директно разплащане, ако подизпълнителят не е изпълнил работата съгласно договора или договорът с него е бил прекратен.

Поправките в закона предвиждат също така възложителите задължително да определят прогнозна стойност на обществената поръчка.Споре вносителите на промените така ще е по-лесно да се осъществява последващ контрол върху цената, самите кандидати ще могат по-добре да подготвят офертите си, а и на възложителите няма да им се налага да провеждат процедурите по няколко пъти заради предложения, които не съответстват на финансовия ресурс, който те могат да отделят за поръчката.

Предвижда се също така кандидатите по обществени поръчки да доказват опит, а не образование и квалификация, тъй като дипломите може да са подвеждащи и формалистични, посочват вносителите на промените в мотивите.

Според поправките Агенцията за обществените поръчки ще осъществява предварителен контрол върху всички процедури, които надхвърлят определените с разпоредбите прагове, а не само поръчките, които се финансират с европейски средства. Предвидено е също така да се разшири регистърът към агенцията, а възложителите също ще бъдат задължени да поддържат на сайтовете си рубрика „Профил на купувача“, в която да публикуват всички необходими документи и указания, свързани с процедурите.

Предвижда се Агенцията да организира и жребий, чрез който да се попълват комисиите за провеждането на процедурите със съответните експерти. Контролът по изпълнението на закона, както и на договорите за обществени поръчки ще се осъществява едновременно от Сметната палата и Агенцията за държавна финансова инспекция.

Сред промените е и администрацията сама да прави справки за кандидатите в публичните регистри и се забранява да се изискват от кандидатите данни, които чиновниците могат да проверят и сами. Що се отнася до документацията за обществените поръчки, тя ще трябва да е публично достъпна на сайтовете на възложителите, така че участниците в процедурите да могат сами да я разпечатват. Който от тях реши да я закупи обаче, не трябва да плаща повече, отколкото са разходите за отпечатването и размножаването на документите, предвиждат промените.

В проектозакона е залегнало документацията да бъде стандартизирана, за да се избегнат грешките при подготовката на формулярите. Всички доковори и приложения ще трябва да се публикуват и в регистъра на обществените поръчки към ресорната агенция.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *