Българчетата с най-малко часове в училище в ЕС
В по-голямата част от държавите часовете по овладяване на родния език намаляват с годините, докато у нас броят им се запазва
Българчетата са сред тези, които прекарват най-малко време в училище. В първи клас те имат едва 398 астрономически часа на година. За сравнение – техните връстници в Румъния учат 593 ч., в Германия – 564, в Дания – 600 часа, в Турция – 720. Най-продължително е обучението на малчуганите в Португалия и Люксембург, сътветно 936 и 1008 часа. Това сочи доклад на Европейската комисия за задължителното учебно време на Стария континент, цитиран от Кросс.
В анализа са включени 29-те страни членки на Европейския съюз, Македония, Исландия, Черна гора, Сърбия, Турция, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария. Данните засягат само продължителността на занятията и не отразяват тяхната ефективност или сложността на учебната програма. Те са представени в астрономически часове, тъй като продължителността на учебния час в различните държави и класове варира.
В по-горните класове положението е същото. У нас четвъртокласниците учат 533 часа. По-малко от тях залягат над учебниците само децата в Хърватия – 473 ч. Най-дълго в училище са отново учениците от Люксембург с 1008 ч., следвани от тези в Португалия. В съседните ни Румъния и Турция четвъртокласниците са в класните стаи малко над 700 часа. В VII клас часовете у нас са 765. След нас отново е само Хърватия с 683ч. В Дания седмокласниците учат 840 ч., в Румъния – 890, в Турция – 888. В Португалия и Люксембург часовете са съответно 945 и 1014.
Резултатите се повтарят и при завършващите – докато нашите абитуриенти са в училище 744 ч., техните връстници в Ирландия учат 935 ч., а в Люксембург – 1014 ч. По-малко от половината държави намаляват хорариума в последния клас на обучение.
В зависимост от образователната система в голяма част от европейските държави разпределението на учебното съдържание не е изцяло фиксирано. За част от предметите съответният район или училище имат свободата да изберат над кои предмети ще залягат най-много учениците или как да разпределят определен брой часове за 2 или 3 години. Най-голяма свобода в разпределението на часовете имат училищата в Англия, Испания и Белгия. Според статистиката по предмети става ясно, че учениците във Франция имат най-много часове по четене и работа с текст – 360 ч. в I клас, 288 в IV клас и 144 в VII клас. В Дания първолаците се учат да четат 330 ч., а в Ирландия – 311. Родните първокласници четат едва 127 ч., с което се подреждат до връстниците си от Хърватия със 131 ч. Прави впечатление, че в по-голямата част от държавите часовете по овладяване на родния език намаляват с годините, докато у нас броят им се запазва – четвъртокласниците ни четат 149 ч., а седмокласниците – 128 ч.
72 ч. математика има в българската програма за първи клас. Във Франция часовете са 180, а в Люксембург – 216. Шампиони са малчуганите от Португалия, които смятат 252 ч. Теденцията се запазва и в по-горните класове. Подобна е статистиката и за естествените науки. В областта на чуждоезиковото обучение у нас са предвидени 37 ч. първи чужд език във втори клас и 64 ч. в IV клас. Задължителен втори чужд език е предвиден само в IX и X клас. Първолаците в Люксембург имат 360 ч. първи чужд език, а започват изучаването на втори само година по-късно, при това с хорариум от 252 ч. Не липсват обаче държави с късно чуждоезиково обучение – в Ирландия часовете по език започват чак в VII клас, а в Португалия и Словения – в V клас. В Англия, Швеция, Испания, Ирландия, Дания, Чехия, Хърватия и Турция няма задължителни часове по втори чужд език.
По физическо възпитание България изостава. Най-активни в тази насока са децата във Франция, Люксембург,108 ч. и Унгария,137 ч., още в първи клас.Страната ни е на средно ниво при часовете по изкуства. Българската образователна система е уникална на Стария континент с огромния брой задължително избираеми предмети, става ясно от доклада на Eyrodice. Нашите дванайсетокласници могат да избират заниманията си в 605 астрономически часа, единайсетокласниците – 594 ч., а в X клас часовете са 324 ч. Най-близка до нашата система е тази в Дания, но там са предвидени 420 ч. в последния гимназиален клас. В Португалия и Турция завършващите имат право да избират съдържанието на съответно 368 и 378 учебни часа. В Ирландия, Кипър, повечето училища в Германия, Италия, Гърция, Люксембург, Латвия, Австрия, Полша, Словакия, Англия и Хърватия задължително избираеми часове не фигурират в програмата.