Консултативен център към Министерския съвет ще информира за европейския дневен ред
Гражданите, бизнесът и нестопанските организации, които се интересуват от европейските въпроси и политики ще могат активно да участват в процеса на вземане на решения в ЕС
Гражданите, бизнесът и нестопанските организации, които се интересуват от европейските въпроси и политики ще могат активно да участват в процеса на вземане на решения в Европейския съюз (ЕС) посредством консултации, коментари, анкети, блог дискусии, онлайн въпросници на интернет сайта на координационния механизъм по въпросите на ЕС в Република България (www.EUaffairs.government.bg), съобщиха от ОПАК.
На сайта е създаден Консултативен център за прилагане на добри практики за сътрудничество с администрации от други държави членки. Виртуалният център е основно място за активна дискусия и споделяне на мнения и ще позволи участие в процеса на консултиране относно формирането на българските позиции при вземане на решения в ЕС.
Изграждането на подобен консултативен център е част от дейностите по проект на Администрацията на Министерския съвет, финансиран по линия на Оперативна програма „Административен капацитет”. В рамките на проекта е разработена и концепция за ефективна защита на националния интерес в ЕС, която предвижда конкретни мерки за надграждане на настоящите правила за междуведомствена координация по европейските въпроси, засилване на административния капацитет и по-ефективна защита на българските интереси на ниво ЕС.
Моника Димитрова-Бийчър, Ръководител на Управляващия орган на ОПАК, отчете хоризонталния характер на проекта като изключително важен за постигане, от една страна, на целите на оперативната програма, а от друга – за създаването на качествени политики на национално ниво, които дават своето отражение в ЕС. „Нормативните документи, аналитичните доклади, сравнителните анализи, координацията с различни институции, както и партньорското споразумение с Генералния секретариат по европейските въпроси към министър-председателя на Република Франция са ключови за успешното изпълнение на проекта, както и за устойчивостта му в бъдеще”, допълни още Моника Бийчър.
Изследваната нормативна уредба и практики, както и обменът на експертиза с френските партньори в рамките на проекта ще послужи за подготовката на българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г.