Управляващите поставиха образованието като приоритет
В следващите седем години развитието на науката и иновациите са застъпени в две оперативни програми, финансирани от Европейската комисия
Амбицирани сме да продължим реформите, стартирани в по- предишния мандат и които бяха практически замразени в последните четири години. Наред с това са необходими мерки за по- активна политика за професионална преквалификация на вече излезлите от образователната система, за да изградим образование, което отговаря по- адекватно на потребностите на трудовия пазар. Това заяви министър-председателят Пламен Орешарски при откриването на форума „Професионалното образование и обучение – приоритет за България“. В рамките на дискусията премиерът обяви, че образованието ще бъде един от приоритетите както в бюджета 2014г., така и за следващите бюджетни периоди.
Според премиера днес образованието ни е все по- далеч от модерните форми на преподаване и е все по- дистанцирано от потребностите на практиката. По думите му в последните години основната слабост на обучението е неговата практическа насоченост.
Междувременно по време на честването на 114-та годишнина от основаването на Българската академия на науките заместник министър-председателят и министър на правосъдието Зинаида Златанова подчерта, че науката е главен двигател и фактор за развитието на обществото.
„В следващите седем години развитието на науката и иновациите са застъпени в две оперативни програми, финансирани от Европейската комисия – 200 млн. евро са предвидени по Оперативна програма „Иновации и конкурентноспособност“ и 508 млн. евро в новата Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, заяви още Златанова. Тя посочи, че това са само индикативни стойности по оперативните програми, а не по отделните мерки. „Разпределението по мерките е ангажимент и се извършва по преценка на отделните министерства. След като приключат преговорите с Европейската комисия по Споразумението за партньорство, вече ще се знаят и конкретните стойности“, допълни вицепремиерът.