ROMACT предоставя 700 000 евро за роми
Целта на програмата е да подпомогне градовете и регионите с концентрирано ромско население да подготвят стратегии и политики за неговото приобщаване
ROMACT – така е наречена новата европейска програма, която трябва да подобри достъпа на ромите до образование, здравеопазване, жилища и заетост. Програмата обхваща пет европейски държави, сред които е и България, съобщи Дарик.
Целта на ROMACT е да подпомогне градовете и регионите с концентрирано ромско население да подготвят стратегии и политики за неговото приобщаване. Предвидените за реализацията на проекта 700 хиляди евроса предназначени за общините и регионите, от които се очаква да разработят и реализират съответните мерки, посочва ръководителят на представителството на Европейската комисия в София Огнян Златев. Самият той очаква да научи повече за българските измерения на програмата на 14 и 15 октомври на годишната среща на Сдружението на общините в България, където ще бъде даден стартът на кампанията.
Новото при ROMACT е, че този път усилията на Брюксел ще бъдат съгласувани с други организации, които работят за интеграцията на ромите – като Агенцията на ЕС за основни права и института „Отворено общество“. Идеята е във всяка държава да бъдат подбрани по 5-10 общини със значително ромско население, след което в продължение на две години да се работи за постигането на напредък в местните политики за интеграция и прилагането на конкретни програми. Същевременно Съветът на Европа ще предложи обучение и с авторитета си на международна организация ще съгласува със съответните кметове мерките, които трябва да бъдат предприети.
„Отворено общество“ ще помага безвъзмездно на неправителствените организации, училищата и общините да подготвят качествени проекти за интеграцията на ромите, с които да кандидатстват за програми на ЕС така, че за добрите идеи да бъдат осигурени и средства. А Агенцията на ЕС за основни права от своя страна ще изработи индикатори за наблюдение на това дали предприетите мерки и инициативи ще дадат очаквания резултат, обяснява Боян Захариев, програмен директор в „Отворено общество“.
На въпрос дали има връзка между ROMACT и антиромската полемика, която се шири в някои европейски страни, дали програмата не е част от предизборната кампания за Европейски парламент догодина, Златев смята, че става въпрос за рутинна мярка в рамките на усилията за ромска интеграция на европейско ниво – особено като се има предвид, че нито проблемът с приобщаването на ромите е от вчера, нито стъпките, които Брюксел предприема за ускоряването на този процес, са нови.
Факт е, че споменатите 700 000 евро са незначителна част от онова, което е необходимо за ромската интеграция дори само в един голям български град, но тези средства са все пак само за обучение на местните власти и за привличане на консултанти, които да им помогнат за съставянето на добри проекти, отбелязва Боян Захариев. Основните средства за интегриране на ромите би трябвало да дойдат от самите държави и от успешното кандидатстване по европейските програми.