Участието в консорциуми е ключът към успешни иновативни проекти
Разделението за бенефициентите от Централна и Източна Европа и от Западна е сре проблемите по усвоявне на европари за иновации
Участието в консорциум с други учени от различни държави е ключът към успеха за реализацията на иновативен проект, който да бъде подкрепен със средства от европейските фондове. Това каза евродепутатът Моника Панайотова в ефира на Bulgaria On Air.
Според нея причината България да е на дъното по усвояване на пари ЕС за иновации е комплексна, като част от проблема е, че има разделение за бенефициентите между тези от Централна и Източна Европа и тези от Западна. „Заплащането е по-високо за тези от западните страни. Разделението е за програмния период 2007-2013 година.През следващия период обаче това ще бъде поправено“, смята тя.
Като друга пречка Панайотова посочи тежките процедури при кандидатстване, но по думите й това ще бъде поправено. „Необходимо е да има желание за работа в международни инициативи“, каза евродепутатът.
Изключително важна е връзката при формирането на следващия програмен период – това, което се планира от страна на държавата по отношение на структурните фондове и Хоризонт 2020.
Панайотова посочи, че идеята да бъдат влагани пари в подобни начинания е, че всяко вложено държавно или публично евро води до пет евра, генерирани от частния сектор.
Един от успешните иновативни проекти с българско участие е СОНО. Той обединява 17 участници от 10 държави, а крайният резултат е нова технология за болнично облекло, чаршафи, престилки и пижами. С 4-годишен труд ще предотвратим възможността за поява на вътрешноболнични инфекции. Това каза доц. Анета Хубенова от „Пирогов“.
„Около един милион пациенти загиват всяка година от такива инфекции. Това не е грешка на лекарите, а просто съществува“, коментира тя. По думите й е необходима информираност, за да може някой да се включи в подобни иновативни проекти – нещо, което липсва.
„Трябва да съществува институция, която да бъде котакт за желаещите в България да се включат в подобни начинания“, каза още тя.
Хубенова разкритикува образователното министерство, защото „трябва да имаш лоби в министерството, за да бъде одобрен проектът ти. „Има много неща, които не стават, но въпреки това минават, а други остават и то заради липсата на лоби във ведомството.