Новини

До края на годината отварят три допълнителни процедури по ОПАК

Само през 2013 г. са сключени 364 договора на обща стойност 73 млн. лв

Комитетът за наблюдение на ОПАК взе решение до края на 2013 г. да бъдат отворени още три допълнителни процедури за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. Две процедури по подприоритет 2.2 на ОПАК – за ИПА – с бюджет от 4 млн. лв., и за обучение на общински служители за 4 млн. лв. Третата процедура по подприоритет 3.1 е с бенефициенти приходните администрации с бюджет 7 млн. лв.

Общо отворените за 2013 г. процедури са 14 бр. на обща стойност над 76,6 млн. лв. и по тях в рамките на отчетния период са получени 431 проектни предложения. Сред идентифицираните затруднения при реализацията на ОПАК е например липсата на достатъчно искания за възстановяване на средства от страна на бенефициентите, като причина за това е констатираното забавяне в процеса на договаряне през 2010 г.

Екипът на Оперативна програма „Административен капацитет“ (ОПАК) е изправен пред нелеката задача да приключи стария и да подготви новия програмен период, като акцент и занапред трябва да бъде въвеждането на електронното управление, което е основен приоритет в Стратегията 2020. Това каза  Мина Шойлекова от Европейската комисия по време на 13-то заседание на Комитета за наблюдение на програмата. 

Представителят на ЕК отчете като положителни постигнатите резултати и направените реформи в много държавни структури. Тя сподели, че според анализ на ЕК от най-съществено значение за административната реформа е работата по промяна на административната култура.

Основният проблем си остават обществените поръчки, каза ръководителят на ОПАК Моника Димитрова-Бийчър. Тя призова за синхронизиране на действията и комуникацията между всички отговорни звена (контролни органи, управляващи органи и бенефициенти). „Свръхконтролът няма да насърчи бенефициентите ни да бъдат по-активни и затова сме отворени за добри идеи в тази посока“, добави тя. 

С цел минимизиране на риска от загуба на средства по ОПАК екипът на програмата изготви и изпълни план за действие, чиито мерки включват:
– допускане на наддоговаряне по ОПАК (вкл. чрез общо решение на Министерския съвет за всички оперативни програми) в граници  до 110%, при представяне на детайлен анализ и обосновка;
– актуализиране на Индикативната годишна работна програма за 2013 г. с включване на допълнителни процедури на стойност 28 млн. лв. (европейско финансиране).

Към 31.10.2013 г. одобрените бенефициенти по ОПАК са над 500, стана ясно на заседанието. Само през 2013 г. са сключени 364 договора на обща стойност 73 млн. лв. В процес на сключване са нови 242 договора, като броят на сключените договори за 2013 г. надвишава броя на сключените договори за целия период 2009-2012 г. включително. До момента по програмата са договорени 91% от средствата, изплатени са 53% и са сертифицирани 44% от бюджета. За целия програмен период през 2013 г. са изплатени най-много средства към бенефициентите – общо 52 млн. лв.; верифицирани са най-много разходи (47,57 млн. лв.) и са сертифицирани най-много разходи пред ЕК (общо 53,14 млн. лв.).

 

 

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *