Договорени са 98% по ОП "Развитие на човешките ресурси"
25 млн.лв. са допълнително насочени за реализация на схеми за намаляване на безработицата
Към месец октомври 2013 г. договорените средства по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013 г възлизат на 98%. Разплатени са близо 1 млрд. и 295 млн.лв. или около 55% от общия бюджет на програмата, стана ясно по време на редовното заседание на Комитета по наблюдение на порграмата.
Членовете на Комитета за наблюдение одобриха и изменения във финансовия план на Оперативната програма, като 25 млн.лв. бяха допълнително насочени за реализация на схеми за намаляване на безработицата, около 8 млн.лв. – за подобряване достъпа до образование и около 28 млн.лв. – за осигуряване на достъпни услуги в домашна среда за хора с тежки увреждания. Благодарение на промените, през следващата година близо 6 000 безработни лица ще бъдат включени в обучения и заетост, а близо 11 000 лица с увреждания ще могат да получат услугата „личен асистент”.
Верифицираните разходи са достигнали 50% от бюджета на програмата, а сертифицираните разходи – близо 46%. Само от началото на годината, Европейската комисия е възстановила на България над 538 млн.лв. за Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, което е над 52% от общия размер на договореното за целия период от 2007 г. до 2013 г. европейско съфинансиране.
С помощта на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” до момента близо 99 хиляди безработни лица са започнали работа след предоставени посреднически услуги или успешно завършено обучение. Над 114 хиляди безработни лица са включени в обучения, от които близо 109 хиляди души вече успешно са повишили своите знания и умения. Около 280 хиляди заети лица са включени в обучения, а от тях над 222 хиляди души вече успешно са подобрили своята професионална квалификация или ключови компетентности.
В сферата на социалното включване, Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” е подкрепила над 1 100 доставчици на социални услуги, а благодарение на това броят на лицата, получаващи социални услуги в домашна среда или в общността, се е увеличил с над 63 хиляди души. Подкрепени са 77 социални предприятия, а близо 3 700 души са започнали работа в сферата на социалната икономика.