НовиниОбразование

Има пари срещу младежката безработица – въпросът е как да се използват правилно

У нас едва 4% от студентите участват в „Еразъм”

„Финансиране от Европа има достатъчно и предодстатъчно. Не са искрени тези, които се оплакват от това. Въпросът е какво ще направим с парите, а също и да се случат няколко неща, без да чакаме да ни ги поискат от Европа”. Това каза евродепутатът Ивайло Калфин на дискусия „Младежката безработица – от причини към решения“, която се организира от Европейския парламент в София.

Калфин цитира признаването на дипломи от чуждестранни университети, популяризирането на европейските програми за младежки обмен като „Еразъм”, както и въвеждане на качествени критерии за стажове.

„За мен е необяснима съпротивата срещу признаване на дипломите само чрез проверка в регистрите на университетите. Това не струва почти нищо на държавата и ще спести средства и време на младите хора, които искат да работят”, посочи Калфин, който от три години води битка за облекчаване на признаването на образователна степен у нас.

Той насърчи студентските и ученически дружества да изискват от администрацията повече информация за европейските програми за обмен, стажове и преквалификация. „Опитът ми от администрацията е че тя реагира само на натиск”, каза бившият министър. 

Той разкритикува решението на предишното правителство да намали субсидията за студентската програма „Еразъм”, с което на практика е въведен имуществен ценз и само деца на състоятелни родители могат да си позволят краткосрочно обучение в друга европейска страна. „У нас едва 4% от студентите участват в „Еразъм”, въпреки че 85% от работодателите предпочитат служителите с международен опит. Причините основно са две: незнанието на чужди езици, което е тъжно, както и финансовият проблем с недостатъчната субсидия, но второто може да се промени без особени усилия.”.

Ивайло Калфин оспори твърденията, че няма достатъчно национални средства за справяне с младежката безработица. Според него 250 млн. лв., които сега се харчат за помощи за млади безработни, могат да се използват за подобряване условията за търсене на работа и за реформиране на образователната система.

Европейските програми създават повече възможност за обучение и по-качествени стажове и намиране на работа. Оттам продължават националните мерки. Дуалната система и младежката гаранция са добри практики от Европа които можем да вземем и да приложим”, каза евродепутатът.

Дуалната система, която става все по-популярна идея за промяна на статуквото, в което всеки четвърти българин до 29 г. не работи и не учи, ще изисква законодателни промени и политическа подкрепа от основните партии. За да е успешно въвеждането й са необходими сериозни усилия от администрацията и бизнеса, но ефектът й ще е голям, заяви Калфин, давайки примери с ниските нива на безработица в държавите, където тя се използва.

Калфин посочи, че продължаващото изтичане на мозъци от България е проблем за нашата страна, а не за държави като Великобритания, където се насаждат настроения срещу българите. „Нашите сънародници ще работят там с легални договори, ще плащат осигуровки и данъци, вместо да създават продукт у нас и за нашата икономика. В бъдеще това ще е сериозен проблем”, предупреди той.

По данни на европейската статистика България е една от страни с по-висока младежка безработица от средните нива в ЕС. Страната ни е на 13-о място с 28% от младите си хора, необхванати от пазара на труда.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *