Земеделски производители ще получат 5,4 млрд. евро до 2020 г
Един от най-съществените резултати в реформата на ОСП е възможността за обвързаното с производството подпомагане, смятат от МЗХ
Около 5,4 милиарда евро ще бъдат изплатени под формата на директни плащания за земеделските производители през целия период 2014-2020. Това каза Десислава Кърчанова, началник на отдел в дирекция „Директни плащания и пазарна подкрепа“ по време на кръгла маса „Българското земеделие в Европа на прага на новия програмен период на ОСП 2014-2020“, организирана от Българска асоциация „Земеделие и храни“.
По новата Обща селскостопанска политика в края на юни беше постигнато политическо споразумение на ниво Съвет на министрите на земеделие, а в края на ноември в пленарна зала на ЕП ще бъдат гласувани всички регламенти, свързани със земеделието и развитието на селските райони. През декември месец регламентите трябва да бъдат гласувани на Съвета на министрите. Законодателните предложения ще бъдат публикувани до края на годината в Официалния вестник на ЕС, обясни Кърчанова, цитирана от БГНЕС.
От 2012 година при нас постепенно започна да се въвежда кръстосаното съответствие и при установено несъответствие се намалява директното плащане за фермерите, защото те не са спазили изискванията за по-голяма екологичност или задължителните ветеринарни правила, напомни тя. Кърчанова подчерта, че схемата за единно плащане на площ може да продължи най-късно до 2020 година, вероятно след това ще започне да се прилага схема с право на плащане.
Един от най-съществените резултати в реформата на ОСП е възможността за обвързаното с производството подпомагане. Именно поради това, че някои от секторите в страната са специфични, голяма част от фермерите разполагат с малко хектари земеделска земя и по схемата за единно плащане на площ получават по-малко от зърнопроизводителите, коментира тя.