ЕК с пакет от реформи по Общата политика в областта на рибарството
Предвиждат се мерки за прекратяване на прекомерния улов и забрана за изхвърляне на риба в морето
Пакетът от реформи на Общата политика в областта на рибарството (ОПОР), включително мерки за прекратяване на прекомерния улов и забрана за изхвърляне на риба в морето, беше одобрен с окончателно гласуване на пленарно заседание във вторник. Правилата за етикетиране също са ревизирани, за да се подобри информацията за потребителите. Новото законодателство трябва да даде възможност за по-устойчив риболов и да влезе в сила навреме — в началото на 2014 година, съобщиха от ЕК.
Рибарите ще трябва да спазват „максимален устойчив улов“ (МУУ), т.е. улов не повече от количеството, което рибният запас може да възпроизведе в рамките на дадена година. Целта е да се възстановят и поддържат запасите над нивата, които могат да произвеждат максимален устойчив улов.
Изхвърленото — рибите, изхвърлени обратно, тъй като са били от нежелан вид или размер — възлиза на почти една четвърт от общия улов на ЕС. Повечето от изхвърлените видове умират.
За да се сложи край на тази разточителна практика, която в момента не е забранена, риболовните кораби ще трябва да разтоварват най-малко 95% от целия улов, в съответствие с график, съдържащ конкретни дати за различните видове риболов, като се започне постепенно от 2015 година. Европейският парламент се пребори да запази това количество възможно най-високо — почти до нивото на пълната забрана.
Уловени риби, които са маломерни, например, ще бъдат използвани за цели, различни от консумация от хора.
Реформата преразглежда много правила от ОПОР. Така например, принципът на устойчивост отсега нататък ще се прилага за кораби на ЕС, които извършват риболов извън водите на ЕС, така че рибарите от ЕС ще могат да ловят само риба в излишък от териториалните води на трети страни. Освен това, държавите членки с големи флотилии могат да бъдат наказвани чрез спиране на субсидии и фондове в областта на рибарството на ЕС.
В допълнение, новите правила за търговия ще гарантират, че потребителите са по‑добре информирани за рибата, която купуват, като наред с това се изисква, етикетите да дават повече подробности за зоната на улов и за вида на използваното съоръжение.
Държавите членки трябва да дадат формалното си одобрение на приетата на второ четене позиция на Парламента преди законодателството да се публикува в Официален вестник на ЕС.