МОН гарантира усвояване на 230-260 млн. лв по оп "Развитие на човешките ресурси"
70% от хората искат реформи в образованието
Рискът за загуба на пари по двете приоритетни оси на ОП „Развитие на човешките ресурси”, свързани с образованието е изцяло преодолян. За следващата година министерството може да гарантира усвояването на около 230-260 млн. лв. по ОП РЧР, което ще даде реален шанс за успешно стартиране на първата самостоятелна за МОН оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж”. Това съобщи заместник министърът на образованието Иван Кръстев на пресконференция за отчитане на дейността на МОН.
„За реформиране на висшето образование сме заделили 21 млн. лв. повече от предвидените”, обясни проф. Клисарова. Тя допълни, че реформата в образованието не може да се случи за ден и ако залагаме нещо сега, то ще можем да оценим дали е положително или отрицателно след години.
„Усилено работим по законопроекта за средното образование, проектът за промени в Закона за професионалното образование и обучение вече е внесен, той ще предизвика промени и в Кодекса на труда, но и ще подобри връзката между образованието и бизнеса. Това пък ще помогне за реализацията на младите хора и ще спре до някаква степен отпадането на деца от училище.“, коментира министърът.
Според социологическо изследване на агенция „Сова Харис” за нагласите на обществото към българското образование близо 70% от запитаните искат реформи в образованието. Липсата на дисциплина и интерес в учениците, както и ниското заплащане на преподавателите са основните мотиви, заради които реформите са наложителни, смятат социолозите. 60% от анкетираните в проучването считат, че няма добра връзка между образованието и бизнеса. Въвеждането на дуалната система на обучение се одобрява от 70 % от анкетираните. Те са съгласни, че това може да се превърне в начин на разрешаване на проблема с отпадането на ученици от образователната система. 70% от населението счита, че инвестицията в млади преподаватели е правилно решение, сочат още данните от изследването.