СУ "Климент Охридски" отново е първи по рейтинг в България
Средната безработица сред висшистите е 4,15%
Софийският университет е №1 по рейтинг в България, а Медицински университет София и Техническият университет в София делят второто място. Това показва класацията за 2013 година, представена от министъра на образованието проф. Анелия Клисарова и екипа експерти, създал рейтинговата система у нас.
Тя се разработва и развива по проект, финансиран по оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”, изпълняван от дирекция “Висше образование” на Министерството на образованието и науката. Системата се разработва от консорциума ИОО-МБМД-С, който включва Институт “Отворено общество”, социологическа агенция МБМД и Сирма Солюшънс. Тази година е третата поред, в която се обявяват университетските рейтинги.
СУ е лидер в 18 професионални направления от общо 52, университетът губи позиции спрямо миналогодишните резултати, при които беше №1 в 21 направления. На второ място са Техническият университет в София и Медицинския университет в София с по пет направления. Трети е Химикотехнологичният и металургичен университет с 4 направления, а на четвърто място е Американският университет – лидер в три професионални направления.
Основните групи критерии, според проучването, са “Учебен процес” (участие в стажове, интензивност на обучението, международна мобилност, брой студенти в професионално направление, среден брой студенти по направление), “Научни изследвания” (участие на студенти в научни изследвания и дейности, съотношение студенти/докторанти), “Престиж” (среден успех от дипломата за средно образование, удовлетвореност от избора, чуждестранни студенти) и “Реализация и връзка с пазара на труда” (осигурителен доход на завършилите, безработица сред завършилите, приложение на придобитото висше образование, принос към осигурителната система, съотношение на дохода на завършилите спрямо средната заплата за областта, очакване за нарастване/намаляване на необходимостта от кадри, оценка за теоретичните знания на завършилите, оценка за прилагането на придобитите знания и умения на практика).
Рейтинговата система позволява създаване на класации на висшите училища по професионални направления и възможност за създаване на собствени класации по всеки от зададените критерии. Използваните данни са от официалните централизирани регистри, от самите висши училища, анкети със студенти, а от тази година са добавени и анкети с работодатели и преподаватели. Тази година са добавени също и нови индикатори за оценка на научната продукция, добавена е базата данни Web of knowledge, както и индикаторът съотношение на заплатите на завършилите спрямо региона, в който съответните висшисти работят.
Средният осигурителен доход на висшистите у нас е 868 лева. Най-високите официални заплати получават завършилите специалностите от направленията “Военно дело” (1387.79 лева), “Информатика и компютърни науки” (1246,23 лева) и “Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми” (1205.77 лева).
Най-малките официални заплати са за стоматолозите – средният им осигурителен доход е най-ниският в класацията – 585.25 лева. На предпоследно място са специалистите от направление “Религия и теология” с 622.13 лева, а преди тях са завършилите “Растениевъдство” – 630.58 лева.
Най-високите официални заплати вземат завършилите специалност от направление “Информатика и компютърни науки” в Софийския университет – 1775.11 лева. По същия критерий – “Осигурителен доход на завършилите”, на второ място са висшистите с диплома по военно дело от Военна академия “Георги Стойков Раковски” с 1673,16 лева. Третото място е за Американския университет и завършилите “Администрация и управление там (1521,98 лева).
Най-ниските заплати са за завършилите “Социални дейности” в Медицинския университет в Плевен – 448.18 лева. На предпоследното място са висшистите с диплома по музикално и танцово изкуство от Пловдивския университет “Паисий Хилендарски” (466.29). Пред тях са завършилите “Хранителни технологии” в Русенския университет, които получават средна заплата 493,57 лева.
Безработица
Средната безработица сред висшистите е 4,15%, като най-ниска под 1% е в “Медицина”, “Стоматология”, “Военно дело” и “Фармация”. Безработните лекари са 0.13%, при зъболекарите процентът е 0.30, а при фармацевтите – 0.56%. Безработицата сред завършилите “Военно дело” е 0.45%.
Най-много са безработните висшисти от направленията “Религия и теология” (7,53%), “Теория и управление на образованието” (6.51%) и “Педагогика на обучението по…” (6.44%).