ЕП се застъпи за 3,5 млрд. евро бюджет за най-бедните
Фондът включва две програми за разпределяне на храна и основна материална помощ, както и финансиране на мерки за социално включване на най-бедните в ЕС
До 2020 г най-бедните граждани на ЕС ще продължат да получават храни, основна материална помощ и социално подпомагане от Фонда за европейско подпомагане за най нуждаещите се лица (ФЕПН/FEAD). Членовете на Парламента се застъпиха бюджетът на Фонда да бъде 3,5 млрд. евро. Те постигнаха и съгласие със Съвета фондът да заработи незабавно.
Бюджетът на фонда за следващите години ще се запази на нивото от 3,5 млрд. евро — сумата, разпределена за Европейската програма за хранителни помощи за най-нуждаещите се през предходния бюджетен период от 2007 до 2013 година. Първоначално държавите членки предложиха съкращение от един милиард евро.
Новата програма ще обхване всички държави членки и ще замени Програмата за продоволствено разпределение, предназначена за оползотворяване на излишъци, произведени в рамките на Общата селскостопанска политика. Обхватът на фонда е разширен, като включва две програми за разпределяне на храна и основна материална помощ (напр. дрехи и учебни помагала), а също и за финансиране на мерки за социално включване на най-бедните в ЕС.
Фондът ще подпомага и дарения на храни и по-специално събирането, транспортирането и разпределението им, като по този начин ще спомогне за намаляване на разхищението на храни.
Текстът включва искането на Парламента а процентът на съфинансиране на програмата (частта, изплащана от ЕС) да възлиза на 85% от допустимите разходи, или 95% за най-тежко засегнати от кризата страни. Документът предстои да бъде официално одобрен от Съвета. Междувременно ще се прилагат преходни мерки, за да се избегне прекъсване на доставката на помощи.
През 2011 г. почти една четвърт от европейците (около 120 милиона) са били изложени на риск от бедност или социално изключване — с около четири милиона повече от предходната година. Парламентът се бори упорито през 2011 г. да се удължи програмата за хранителни помощи за нуждаещите се граждани на ЕС, докато някои държави членки искаха програмата да се премахне, за да се спестят европейски пари.