Новини

БСК: Очаква се спад на междуфирмената задлъжнялост

Негативно влияние върху задлъжнялостта ще продължат да оказват бавните процедури по несъстоятелност, високият брой на фалитите и на случаите на фактическа неплатежоспособност

През 2014 г. ще се подобри финансовото състояние на предприятията и ще бъде регистриран спад на междуфирмената задлъжнялост, прогнозират от Българската стопанска камара.

Причините за това са постепенното излизане от кризата на страните от ЕС; значителното увеличение на износа, най-вече за страните от ЕС; ръстът в промишленото производство; нарастването на обема на БВП и достигането на нивата от предкризисната 2008 година.

От началото на икономическата криза през 2009 г. към момента се наблюдава застой (дори спад) в темповете на растеж на задълженията към финансови институции, коментират експертите. От 30-50% ежегоден ръст в периода 2005-2008 г. темповете спадат до 1-5% годишно в периода 2009-2012 г., като се наблюдава по-голям спад при дългосрочните (инвестиционните) кредити. 

Негативно влияние върху задлъжнялостта ще продължат да оказват бавните процедури по несъстоятелност, високият брой на фалитите и на случаите на фактическа неплатежоспособност, както и запазаващото се високо ниво на необслужваните кредити.

За преодоляване на проблема „фирмена задлъжнялост“ БСК предлага няколко мерки:

– улесняване на достъпа до правосъдие, вкл. чрез цялостно преструктуриране на тарифите за правораздаване, ускоряване на процедурите по несъстоятелност и включване на армитражни клаузи в търговските договори.

– подобряване на финансовата дисциплина на държавата и общините, вкл. коректно транспониране на директивата срещу забавените плащания, ускорено връщане на ДДС, изграждане на публичен регистър за дължимите ДДС и акцизи и въвеждане на „данъчна ваканция“ за фирмите, които имат просрочени вземания от държавата и общините.

– Изграждане на клирингова къща за изчистване на междуфирмени задължения (вкл. с възможности за факторинг) с капитал, предоставен от Държавния бюджет, от банките или чрез публично-частно партньорство.

С най-голям ръст през 2012 спрямо 2011 г. са задълженията в енергетиката (+3.23 млрд.лв.) и в търговията (+4.08 млрд. лв.). Намаление на задълженията спрямо 2011 г. има в секторите металургия, добивна промишленост, машиностроене, далекосъобщения и химическа промишленост. 

В секторите „Търговия; Транспорт; Туризъм“ и „Операции с недвижими имоти“ се наблюдава по-висок дял на задълженията в сравнение с дела на тези сектори в БВП.

Основната част от задълженията (95.4%) са на предприятията от частния сектор, но тези в обществения сектор нарастват с по-високи темпове. Задълженията на предприятията от обществения сектор в началото на 2013 г. са 7.8 млрд. лева.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *