НовиниУслуги

МТСП очаква ръст на заетостта с 5% до 2018 г.

Около 26 милиона души или близо 11% от икономически активното население на Европейския съюз са безработни към момента

Около 26 милиона души или близо 11% от икономически активното население на Европейския съюз са безработни, показват данните за януари, публикувани в тримесечния преглед на заетостта и социалното положение, направен от Европейската  комисия.

В някои от държавите членки нивото на безработицата се запазва на рекордната си стойност от началото на кризата. Прегледът показва, че все повече се използва временна и почасова заетост, а стабилността на работното място е намаляла значително, особено за мъжете и младите хора, съобщава Дарик. Наблюдава се и увеличение на бедността в някои държави, като Гърция. Анализът показва различни политики на държавите по отношение на разходите за социална закрила. 

Според системата за прогнозиране на потребностите от работна сила на социалното министерство, до 2018-та година най-много работни места у нас ще има за продавач-консултанти, шофьори и автомонтьори.

Според средносрочната прогноза, която обхваща следващите четири години, до 2018-та година в икономическата дейност „Търговия и ремонт на автомобили и мотоциклети“ ще има близо 521 хиляди работни места. В дългосрочен план висшето образование ще дава 90 процента гаранция за реализация на пазара на труда, а средното образование – 80 процента гаранция за намиране на работа, обясни социалният министър Хасан Адемов.

Сред най-търсените професии ще бъдат още учителите за средното образование, медицинските сестри, инженерите, които разработват софтуерни приложения, и IT-анализатори.

Според прогнозата на социалното министерство до 2018-та година ще бъдат разкрити над 270 хиляди нови работни места за висшисти и среднисти, а заетостта у нас ще нарасне с около 5 процента. Най-много работни места за висшисти ще има в икономическите дейности образование и търговия и ремонти на автомобили, а за хората със средно образование ще има търсене в сферата на търговията и строителството.

В началото на 2019-та година около 130 хиляди висшисти у нас ще работят на позиция, по-ниска от придобитата от тях квалификация, а 157 хиляди работни места, изискващи средно образование, ще се заемат от специалисти с друго образователно ниво. Едва 8.6 процента от работните места ще бъдат за хора с основно или по-ниско образование.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *