Новини

От ЕК няма да спират еврофинсирането за България

Комисията е загрижена от липсата на реформи в областта на енергетиката, съобразно препоръките от миналата година на ЕК и на Световната банка

Европейският парламент цени механизма за сътрудничество и проверка, той е отлично средство за наблюдение на напредъка на България и Румъния. Механизмът няма пряка връзка с изразходването на средствата от ЕС. Това означава, че не можем да предприемем действия за спирането на европейските фондове на основата на заключенията от докладите по механизма. Така еврокомисарят за данъчното облагане и митническия съюз, одита и борбата с измамите Алгирдас Шемета коментира на пресконференция в отговор на въпрос приетата вчера от ЕП препоръка Европейската комисия да преосмисли дали в България средствата от ЕС могат да бъдат използвани по правилата, предаде БТА. 

Ще продължим да работим с българското правителство, за да укрепим допълнително системата за управление и контрол на фондовете, посочи той. Доколкото знам, представители на екипа на еврокомисаря по регионалната политика Йоханес Хан ще посетят България и ще разговарят с българските власти за подобряването на системите за ръководство и управление на използването на европейските средства. В тази посока виждаме следващите си стъпки в подобряването на изразходването на европейските фондове в България, заяви Шемета.

Европейската комисия е изпратила писмо до министерството на икономиката и енергетиката в София, в което се изразява загриженост от откритата от ДКЕВР процедура за отнемането на лицензите на трите електроразпределителни дружества (ЕРП). Това съобщи пред български журналисти в Брюксел Сабине Бергер, говорител на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер. Комисията е загрижена от липсата на реформи в областта на енергетиката, съобразно препоръките от миналата година на ЕК и на Световната банка. 

Процедурата в ДКЕВР изглежда е свързана със спор между НЕК и трите ЕРП. Според комисията подобни въпроси е редно първо да намерят решение пред българския търговски съд, при прилагането на обичайните процедури на търговското и гражданското право, когато става дума за спорове по разплащане. ДКЕВР следва като национален контролен орган да следи за спазването на българското законодателство в енергийния сектор. Това включва наблюдението за спазването на изискванията, посочени в лицензите на енергийните дружества, както и дружествата да имат необходимите средства, включително финансови, за да извършват дейностите, залегнали в техните лицензи. ДКЕВР трябва да изпълнява своите задачи при пълна независимост от правителството и пазарните интереси. 

Комисията не следва да търси насоки от правителството или от други обществени органи. ЕК отбелязва, че ДКЕВР трябва да извършва своята дейност прозрачно, при спазване на правата на засегнатите дружества. Решенията трябва да бъдат пропорционални и мотивирани. ЕК ще наблюдава това внимателно и ще предприеме необходимите мерки, ако българското правителство не успее да запази независимостта на ДКЕВР, или ако самият регулаторен орган се провали в изпълнението на своите задължения по правилата на ЕС за вътрешния енергиен пазар, заяви Бергер.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *